Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ei enää vain astronauttien puuhaa: kaupalliset avaruuslennot saattavat alkaa jo ensi vuonna – lentoa tarjoavat yritykset lupaavat vain muutaman minuutin painotonta huvia

7:57Miljardöörit kisaavat avaruusturismin herruudestaUutisaamussa käytiin läpi sitä, millaisesta matkasta on kyse kaupallisella avaruuslennolla.
Julkaistu 10.07.2021 08:03

MTV UUTISET – STT

Puoli vuosisataa sen jälkeen, kun Yhdysvallat ja Neuvostoliitto kävivät kilpajuoksua avaruuteen, on käynnissä toisenlainen avaruuskisa. Tällä kertaa osapuolina ovat upporikkaat bisnesmiehet, joiden yritykset avaavat avaruutta turisteille.

Brittiläinen Virgin-imperiumin luoja Richard Branson ja Amazonin amerikkalainen perustaja Jeff Bezos pyörittävät kilpailevia avaruusturismiyhtiöitä, joiden on pian tarkoitus lennättää tarpeeksi paksun lompakon omaavia matkailijoita avaruuteen. Kisan ensimmäinen erä on jo käynnissä, ja Branson on näillä näkymin selviytymässä siitä voittajana.

Jos sää ja tekniikka sallivat, Bransonin on tarkoitus lentää avaruuteen tänä sunnuntaina perustamansa Virgin Galactic -yhtiön VSS Unity -avaruusaluksen mukana. Bezos tekee oman avaruuslentonsa Blue Origin -yhtiön New Shepard -aluksella 20. heinäkuuta.

Bransonin lennon on tarkoitus lähteä matkaan New Mexicosta Yhdysvalloista kello 16 Suomen aikaa sunnuntaina.

Muutama minuutti painottomassa tilassa

Virgin Galacticin ja Blue Originin lähestymistavat matkailijoiden kiidättämiseen avaruuteen ovat hyvin erilaiset. Kyydissä olevien peruskokemus on kuitenkin pitkälti sama, muutama minuutti painottomassa tilassa.

Virgin Galactic vie VSS Unity -aluksensa korkealle maanpinnasta erityisellä kantolentokoneella, josta pienempi VSS Unity sitten irtoaa ja kiihdyttää rakettimoottoreilla yli kolme kertaa äänennopeuteen. Käytyään teknisesti avaruuden puolella ja matkustajien oltua muutaman minuutin painottomassa tilassa, palaa alus takaisin maan pinnalle ja laskeutuu kiitotielle perinteisen lentokoneen tavoin.

Blue Originin kohdalla kyse on perinteisemmästä avaruuslennosta, jossa New Shepard -alus nousee pystysuoraan maasta. Lopulta miehistöä kuljettava moduuli irtoaa kantoraketista lähellä lennon korkeinta kohtaa ja leijailee muutaman minuutin avaruudessa, ennen kuin se palaa hiljalleen maan pinnalle kolmen suuren laskuvarjon turvin. Kantorakettikin laskeutuu takaisin maahan hallitusti ja on uudelleenkäytettävä.

"Avaruus kuuluu kaikille"

Bezos on tällä hetkellä maailman rikkain ihminen, jonka omaisuuden arvo on Bloombergin mukaan yli 200 miljardia dollaria. Bransonin omaisuus on huomattavasti pienempi, noin 5,6 miljardia dollaria.

Branson, 70, perusti Virgin Galacticin vuonna 2004. Bezos, 57, puolestaan perusti Blue Originin jo vuonna 2000.

Avaruusturismista on puhuttu jo pitkään, mutta viime vuosina siitä on alkanut tulla todellisuutta. Yksittäisiä miljonäärien avaruusmatkoja on jo toteutettu venäläisillä Sojuz-raketeilla, mutta pian turistilennoista tulee säännöllisiä.

–  Kuka tahansa voi päästä avaruuteen, jos on tarpeeksi varallisuutta. Ei tarvitse välttämättä olla yhteyksiä Yhdysvaltain tai Kiinan avaruushallinnossa, sanoi Aalto-yliopiston avaruustieteen ja -tekniikan professori Esa Kallio STT:lle huhtikuussa, kun Juri Gagarinin historiallisesta avaruuslennosta tuli kuluneeksi 60 vuotta.

Ilmoittaessaan avaruuslennostaan Branson ilmaisi samansuuntaisia ajatuksia.

–  Uskon todella, että avaruus kuuluu meille kaikille. Virgin Galactic seisoo uuden kaupallisen avaruusteollisuuden etujoukoissa. Se on avaamassa avaruuden ihmiskunnalle ja muuttamassa maailmaa parempaan suuntaan, Branson sanoi.

Virgin Galacticin on tarkoitus aloittaa kaupalliset avaruuslennot ensi vuonna. Blue Origin ei ole ilmoittanut kaupallisten lentojen aloittamiselle tarkkaa ajankohtaa.

Lue myös: Kesälomareissulle kiertoradalle? Avaruusturistia odottaa samanlainen rökitys kuin huvipuistojen rankimmissa vuoristoradoissa

Lue myös: Tässä on aurinkokuntamme etäisin tunnettu kiertolainen: Farfarout kiertää Auringon kerran tuhannessa vuodessa!

Bezos vie avaruuteen myös Nasan hylkäämän naisen

Bezosin mukana avaruuteen pääsevät myös hänen veljensä, 28 miljoonaa dollaria lennosta huutokaupassa maksanut turisti, sekä rajojen rikkojana tunnettu 82-vuotias lentäjä Wally Funk.

Funk kävi 1960-luvun alussa läpi astronauttien koulutusohjelman, mutta ei päässyt mukaan Yhdysvaltain avaruushallinnon Nasan ohjelmaan, johon otettiin vain miehiä.

– Luulin, etten enää ikinä pääsisi menemään sinne ylös, Funk sanoi, kun Bezos kertoi tämän mukaantulosta lennolle.

Funk on kokenut lentäjä, joka oli Yhdysvaltain kansallisen liikenneturvallisuuslautakunnan ensimmäinen naispuolinen lentoturvallisuustarkastaja. Nyt hänestä on tulossa kaikkien aikojen vanhin avaruudessa käynyt ihminen. Yhdysvaltalaisastronautti John Glen kävi avaruudessa 77-vuotiaana vuonna 1998 Discovery-avaruussukkulan kyydissä.

Bransonin mukana Virgin Galacticin lennolla on kahden lentäjän ohella kolme muuta matkustajaa, jotka ovat yhtiön johtoa. Branson kertoo arvioivansa lennolla avaruuslennon asiakaskokemusta.

Lisää aiheesta:

Venäjän epäonnistuminen Kuu-kisassa olisi maalle nöyryytys – tutkija paljastaa, mitä suurvallat nyt tavoittelevatJos kaikki menee hyvin, Vesa lähtee avaruuteen ensi vuonna – siviilien avaruuslennoista on tulossa arkipäivääKesälomareissulle kiertoradalle? Avaruusturistia odottaa samanlainen rökitys kuin huvipuistojen rankimmissa vuoristoradoissaGagarin teki historiaa 60 vuotta sitten – nyt avaruuden pelikenttä on muuttunut täysinNyt tehdään historiaa: Nasan ja SpaceX:n Crew Dragon laukaistaan avaruuteen – aluksella mukana miehistö liki 10 vuoden tauon jälkeenAvaruuden uusi kilpajuoksu on jo kovassa vauhdissa: Matka Marsiin on vielä kaukana, mutta Elon Musk uhoaa pääsevänsä Kuuhun jo parissa vuodessa ja Trump viiden vuoden päästä – ehtiikö Kiina lopulta ensin?
AvaruusAmazonYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Avaruus
  • Eilen18:53
    Ulkomaat

    Australiasta löytyi savuava avaruusesine keskeltä tietä

  • ti06:14
    Kotimaa

    Suomen taivaalla voi nyt nähdä pyrstötähden paljain silmin

  • 15.10.22:33
    NASA

    Miksi avaruusolennot eivät ilmoittele itsestään? Tutkija vetoaa "radikaaliin arkisuuteen"

  • 15.10.05:17
    Yritykset ja brändit

    Miten kannattaa lentää Hornetia tai laskeutua Marsiin? Suomalainen laskentaohjelmisto antaa vastauksen molempiin

  • 14.10.13:51
    SpaceX

    Rakettijärkäle ponnisti taivaalle – tältä näytti Starship-aluksen laukaisu