Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hyvinvointialueet saaneet hinnoiltaan jopa kymmenkertaisia tarjouksia vuokralääkäreistä – kisälli tienaa 3–4 kertaa enemmän kuin mestari

14:29Onko terveyskeskuslääkärillä tulevaisuutta? - professori sote-studiossa vastaamassa vuokratyöstäKatso myös: Professorilta hurja ehdotus: Näin kallis vuokralääkärikierre saadaan poikki.
Julkaistu 18.10.2023 06:20
Toimittajan kuva

Joonas Lepistö

joonas.lepisto@mtv.fi

@LepistoJoonas

Hyvinvointialueet kertovat MTV Uutisille kokemuksistaan vuokratyövoiman käytöstä. Kustannusten paisuessa alueilla tavoitellaan vuokratyövoiman käytön vähentämistä. Ratkaisuehdotuksiakin löytyi.

Pohjois-Karjalasta kerrotaan, että aikaisempina vuosina lääkäripalvelujen ostaminen on ollut keskimäärin 2–3 kertaa kalliimpaa kuin omana toimintana. 

– Viime aikoina tämä on ollut selkeässä kasvussa ja esimerkiksi 10-kertaisia tarjouksia on tullut. Sopimuksia on jouduttu tekemään jopa 5-kertaisilla taksoilla omaan toimintaan verrattuna, toteaa Siunsoten talousjohtaja Ismo Rouvinen.

Rouvinen antaa esimerkin:

  • lääkärin vuosikustannus on 100 000€ (oma toiminta), tuntipalkka noin 50€

  • lääkärin vuosikustannus on 300 000€ (normaali osto), tuntipalkka noin 150€

  • lääkärin vuosikustannus on 1 000 000t€ (kohtuuton osto), tuntipalkka noin 500€

Rouvisen mukaan ongelma pitäisi ratkaista valtakunnallisella tasolla. 

– Tällä hetkellä jokainen tehty "kohtuuton" sopimus on pois kaikesta muusta toiminnasta.

"Kisälli saa vuokrafirman kautta 3–4 kertaa suuremman palkan verrattuna opettavaan mestariin"

Etelä-Karjalan johdosta annetaan toinen esimerkki erikoisesta tilanteesta.

– Erikoistumisen aikana lääkärin oikeudet ovat jo täysimääräisesti olemassa, mutta erikoistumisen ideologia on mestari-kisälli tyyppinen oppiminen ja oppimisen seuranta. Tämäkin voi olla aika nurinkurista, jos kisälli saa vuokrafirman kautta 3–4 kertaa suuremman palkan verrattuna opettavaan mestariin, toteaa Etelä-Karjalan johtaja Sally Leskinen.

Lue myös: Professorilta hurja ehdotus: Näin kallis vuokralääkärikierre saadaan poikki – "Samastakin työstä eri palkkaa"

"Työterveyshuollon resurssia järkevämpää kohdentaa julkisiin perustason palveluihin"

Leskinen pohtii, miten näitä ongelmia voisi ratkaista:

  • Lääketieteen opiskelijoiden ja erikoistumisopintojen osalta edellyttäminen julkisen työnantajalla toimimisesta. Tämä olisi kannatettavaa myös oppimisen ja ammatillisen kehittymisen kannalta ja näin itse asiassa on pitkälti ollutkin. 
  • Työterveyden roolin tarkastelu, tähän liittyen myös työterveyshuoltolakia olisi mahdollista tarkastella. Allokoidaanko tänne resurssia nykyisellä skaalalla, sillä vaikka työkykyyn liittyvät ongelmat tulisi jatkossakin hoitaa nopeasti, olisi osa tästä resurssista väestölle koituvan arvon osalta järkevämpää kohdentaa julkisiin perustason palveluihin. 
  • Tiettyjen alojen osalta opintojen aloituspaikkoja tulisi pitkäjänteisesti ja suunnitelmallisesti lisätä, edellyttää myös tietysti laadullisia panostuksia opintojen toteuttamiseen. 

Hintakatot käyttöön

Varsinais-Suomen johdosta kerrotaan, että asioista on jo linjattu. Käyttöön otetaan esimerkiksi hintakatot.

– Varsinais-Suomen hyvinvointialueella ostopalvelutyövoiman käyttöä vähennetään. Asiasta on päätetty osana syksyllä 2023 aluehallituksessa käsiteltyä talouden tasapainottamistoimenpiteitä.  Ostopalvelutyövoiman käytöstä siirrytään pois hallitusti, ja mahdollisissa kilpailutuksissa käytetään hintakattoja.Ostopalvelutyövoiman käyttö on jatkossa perusteltua lähinnä lyhyissä määräaikaisissa tarpeissa, kertoo johtaja Tuomo Martikainen.

– Hintakattoja on käytetty varsin vähän aikaisemmin kun isompia ongelmia ei ole ollut. Nyt teemme sitä työtä osa alueittain, missä voimme niitä paremmin hyödyntää, Martikainen jatkaa. 

Sosiaali- ja terveyssektorin aiheisiin erikoistunut toimittaja Joonas Lepistö avaa yhteiskunnan ajankohtaisia teemoja. Asiantuntijoiden ja kansalaisten kokemusten kautta Lepistö kertoo, missä tilassa Suomen sosiaali- ja terveyspalvelut ovat. Miten sote pelastetaan? Juttuvinkit joonas.lepisto(@)mtv.fi.

Ei opiskelijoita vuokralääkäreiksi?

Leskinen kertoo, että muutaman vuoden aikana on noussut esiin ilmiö, jossa erikoistuvia tarjotaan vuokratyöfirmojen kautta.

– Ja ihan uutena jopa lääketieteen opiskelijoita on ilmaantunut lääkäripalveluiden listoille. Käytännössä lääketieteen opiskelijan työ edellyttää aina ohjaamista ja välitöntä senioritukea. 

Kymenlaakson johdosta ehdotetaan, että hyvinvointialueet yhdessä välttelisivät opiskelijavuokralääkäreitä.

– Keino voisi olla rajoittaa lääketieteen opiskelijoiden mahdollisuutta työskennellä vuokralääkärinä. Tätä tavoitetta hyvinvointialueet voisivat toki edistää ilman lainsäädäntöäkin, sanoo ostopalvelujohtaja Kirsi Pitkälä.

– Näkemykseni on, että lainsäädäntöä ja normeja voisi kehittää ennen kaikkea siihen suuntaan, että mietitään mitä tehtäviä julkisen terveydenhuollon lääkäreiden tulee hoitaa ja näin tehdä työstä virkalääkäreitä houkuttelevampaa, Pitkälä summaa.

Kainuusta todetaan, että tilanne ei ole hyvä.

– Hoitajat eivät lisäänny osto- ja vuokrapalvelujen myötä, vaan sillä vaikeutetaan pitkässä juoksussa omia rekrytointeja, toteaa Timo Heinonen Kainuun hyvinvointialueen johdosta.

Lisää aiheesta:

HUSin ortopedian jonot venähtivät äärimmilleen – suman purkaminen yksityisellä puolella pahentaa ongelmaa, sanoo sairaalapomoMinisteri tyrmää ehdotuksen vuokralääkäreiden käytön kieltämisestä – "Johtaisi vain entistä pidempiin jonoihin"Sote-asiantuntija kieltäisi vuokralääkärien käytön kokonaan – vuokralääkärin hinta voi olla jopa viisinkertainen Hoitotakuu kiristyy kahteen viikkoon – tässä ajassa hoitoon pääsee nytHelsinkiläinen terveysasema pääsi eroon pitkistä jonoista muuttamalla ajatusmaailmaansa: "Heidät pyritään hoitamaan heti"Tehyn resepti hoitajapulan hoitoon: "Rahalla saa ja hevosella pääsee"
SoteTalousTerveydenhuoltoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sote
  • 6.9.07:57
    Huumeet

    Ministeri: Nuorten huumekuolemat olisivat olleet monilta osin estettävissä

  • 5.9.15:56
    Huumeet

    Asiantuntija: Seuraavaksi Suomeen voi rantautua kymmeniä kertoja Alfa-PVP:tä vahvempi aine

  • 3.9.05:03
    Työelämä

    Nytkö löytyi keino pidentää työuria? "Hyödyt ovat selkeät"

  • 30.8.17:54
    Yritykset ja brändit

    Kymmenet tuhannet yritykset ovat lopettaneet – miksi? Nyt puhuu hoivayrittäjä

  • 26.8.15:38
    Orpon hallitus

    Yksityislääkärikäyntien Kela-korvauksia korotettiin – Petteri Orpo: Ei mennyt kuten piti