Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hyvinkäällä ammuttu poliisi Me Naiset -lehdessä: Toimisin tänään ihan samalla tavalla kuin ampumisyönä

Hyvinkään ampumisessa vuonna 2012 loukkaantunut Heidi Foxell jaksaa uskoa tulevaisuuteen.
Hyvinkään ampumisessa vuonna 2012 loukkaantunut Heidi Foxell jaksaa uskoa tulevaisuuteen.Lehtikuva
Julkaistu 12.04.2017 10:26

MTV UUTISET

Viisi vuotta sitten Heidi Foxell, 29, loukkaantui vakavasti Hyvinkäällä tapahtuneessa ampumisessa. Juuri kun naisen kunto alkoi kohentua, vatsalaukun tähystysleikkauksessa vuonna 2014 jokin meni pieleen. Entinen poliisi ja muuan muassa SM-tasolla jalkapalloa pelannut Foxell menetti hoitovirheen seurauksena kävelykykynsä.

Nainen opetteli elämään uudelleen pyörätuolista käsin. Vuosia kestäneen sairaalajakson jälkeen Foxell pääsi vihdoin kotiin vuonna 2016. Elämä tuntui palautuvan hiljalleen oikeille raiteilleen, kunnes lääkärin diagnoosi muutti kaiken. Foxelilla todettiin leukemia.

– Ulkona paistoi aurinko. Minun piti viettää ihana kesä. Mutta olin jälleen takaisin sairaalassa, Foxell kertaa MeNaiset-lehden haastattelussa.

Koska naisen leukemian todettiin olevan lievää muotoa, sairaus pysyy nyt kurissa yhdellä lääkkeellä.

Vaikeinta sähäkän ja menevän naisen on ollut hyväksyä kehossaan tapahtuneet muutokset.

– Kaikista vaikeinta minulle on ollut oman kehon muuttuminen vieraaksi. Olen aina pitänyt huolta muista ja itsestäni ja ollut vahva. Kun katselen vanhoja valokuviani, huomaan, että minulla on ollut melkein sixpack. Vihaan olla avuton ja heikko, nainen myöntää lehden haastattelussa.

Kovien kokemusten jälkeenkin Foxell jaksaa uskoa tulevaisuuteen. Tänä vuonna naisen tavoitteena on saada poliisiopintonsa päätökseen. Nainen kertoo myös, että toimisi edelleen samoin kuin toukokuussa 2012 Hyvinkäällä.

– Poliisi minussa ei ole kadonnut mihinkään. Toimisin tänään ihan samalla tavalla kuin ampumisyönä. Kun tehtävä tulee, tehtävälle mennään ja hoidetaan se niin hyvin kuin pystytään.


Lähde: MeNaiset

Lisää aiheesta:

Vakavat vammat, leukemia ja hoitovirhe – näin Hyvinkään ampumisessa haavoittunut Heidi Foxell kesti synkät vuodetKovia kokenut Heidi Foxell on löytänyt uuden rakkauden: "Vihdoin tähän risukasaan paistaa aurinko!"Kovia kokenut poliisi Heidi Foxell hautoi vuosi sitten itsemurhaa – kertoo nyt elämänsä rankimmasta kesästä: "En halunnut tehdä sitä äidilleni"Kuva ei herkille: Hyvinkäällä haavoittuneen poliisi Heidi Foxellin vatsa oli lohduton näky leikkauksen jälkeenIL: Leukemia oli musertaa Hyvinkään ammuskelusta toipuneen poliisi Heidi Foxellin – joutui jälleen sairaalaanHaavoittunut poliisi toipumisestaan Fit-lehdessä: Saan jatkaa unelmatyötäni pyörätuolissakin
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • Eilen21:47
    Kadonneet

    Poliisi etsii Siikajoelta kadonnutta miestä – on ehkä nähty kävelemässä kohti Raahea tiellä 8

  • Eilen21:02
    Liikenneonnettomuudet

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa

  • Eilen20:47
    Halloween

    Karkki vai kepponen? MTV vieraili hyytävässä Halloween-pihassa Helsingissä

  • Eilen20:28
    Sää

    Eurooppaan luvassa intiaanikesä