Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Haavoittunut poliisi toipumisestaan Fit-lehdessä: Saan jatkaa unelmatyötäni pyörätuolissakin

Hyvinkään ammuskelussa haavoittunut naispoliisi Heidi Foxell sai Suomen jalkapallomaajoukkueen pelipaidan viime syyskuussa.
Hyvinkään ammuskelussa haavoittunut naispoliisi Heidi Foxell sai Suomen jalkapallomaajoukkueen pelipaidan viime syyskuussa.MTV
Julkaistu 07.04.2016 06:10

MTV UUTISET

Hyvinkään ammuskelussa lähes neljä vuotta sitten vakavasti loukkaantunut poliisi Heidi Foxell kertoo avoimesti kuntoutuksesta ja uudelleen löytyneestä liikunnan ilosta tuoreimmassa Fit-lehdessä.

Foxell haavoittui vakavasti vatsaan toukokuussa 2012 Hyvinkäällä, kun nuori mies aloitti ammuskelun. Ammuskelussa kuoli kaksi ihmistä ja vasta poliisiopinnot aloittanut, silloin 23-vuotias, Foxell haavoittui. Hän vietti neljä kuukautta teho-osastolla ja leikkausoperaatioita on tähän mennessä kertynyt satoja. Aller Median julkaisemassa Fit-lehdessä hän sanoo, ettei ole katkera miehelle, joka ampui häntä. Jossittelu ei hänen mukaansa helpottaisi millään tavalla. Tieto elinkautisesta riittää.

Fit-lehdessä Foxell kertoo, että oivalsi sairaalassa nopeasti, ettei voivottelu auta.

– Helpotus elossa olemisesta oli niin vahva, että uskoin asioiden järjestyvän. Henkiin jäämiselläni oli pakko olla tarkoitus. Sairaalassa vedin ylleni henkisen haalarin, ei ollut muita vaihtoehtoja kuin taistella, Heidi Foxell sanoo haastattelussa.

Foxell on pitänyt turman jälkeen blogia kuntoutumisestaan. Nyt Fit-lehdessä kerrataan Foxellin tie heräämisestä teho-osastolla aina kuntoutukseen ja kotiin pääsyyn asti.

"En ole sidottu tuoliin"

Kaksi vuotta sairaalassa oltuaan tapahtui käänne pahempaan, kun suolistotähystyksessä sattui virhe. Foxell sai silloin selkäydinvamman ja vakavia hermovaurioita jalkoihinsa. Tällöin Foxell kertoo myös masentuneensa. Hän vihoitteli, heitti yöpöydän tavaran ovenkarmiin ja läimi kättä pöytään niin, että sattui. Kuntoutuskeskukseen päästessään Foxell päätti tehdä pyörätuolistaan inhokin sijasta ystävän.

– En ole sidottu tuoliin, vaan tuoli auttaa minua, hän kuvailee lehdessä oivallusta.

Myös uima-allasterapialla oli iso merkitys. Foxell kuivailee allasterapiassa olon olleen taivaallinen. Foxell on löytänyt myös liikunnan uudelleen. Urheilullinen nainen löysi kuntoutuksen edetessä kokeiltavakseen pesäpallon, rugbyn ja pyörätuolisulkapallon. Liikunnasta naiselle tulee yhtä hyvä olo kuin aikaisemminkin.

Opinnot päätökseen

Tämän vuoden alussa Foxell pääsi muuttamaan myös omaan kotiinsa. Tästä Foxell kertoi myös blogissaan tammikuussa. Suunnitelmissa on nyt saattaa poliisiopinnot päätökseen.

– On valtavan helpottavaa, että saan jatkaa unelmatyötäni tuolissakin. Vaikka sitten tutkinnassa tai konttorissa, Foxell sanoo lehdessä.

Loukkaantuminen ja sen kautta uusi elämäntilanne on tuonut uusia ystäviä. Monet vanhat ystävät eivät pitäneet yhteyttä ampumisen jälkeen, mutta tosiystävät ja kurssitoverit pysyivät. Häntä on myös kuvailtu sankaripoliisiksi useasti julkisuudessa ja olalle taputuksia on riittänyt.

Foxell kertoo, ettei perusta sankaruudesta, mutta uusien ystävien löytäminen on lämmittänyt. Sairaalassa ja kuntoutuksessa tärkeää oli kollegoiden vierailut.

Viime syyskuussa Foxellille järjestettiin hyväntekeväisyysjalkapallo-ottelu, jossa Foxell antoi myös MTV Uutisille haastattelun.

1:01Hyvinkään sankaripoliisi: Olen kiitollinen kaikille

Lisää aiheesta:

Vakavat vammat, leukemia ja hoitovirhe – näin Hyvinkään ampumisessa haavoittunut Heidi Foxell kesti synkät vuodetOnnekas moka sai Heidi Foxellin nousemaan pyörätuolista – vaimon oivaltava kysymys johti käänteeseen henkisessä toipumisessaKovia kokenut Heidi Foxell on löytänyt uuden rakkauden: "Vihdoin tähän risukasaan paistaa aurinko!"Hyvinkään ampumisen, halvaannuttavan hoitovirheen ja syövän kokenut Heidi Foxell on lääketieteellinen ihme – luottolääkäri: Yksi miljoonasta selviää tällaisesta järjissäänHyvinkään ammuskelussa loukkaantunut poliisi Heidi Foxell joutui jälleen tehohoitoon: "Käytiin todella lähellä valon rajaa"Hyvinkäällä ammuttu poliisi Me Naiset -lehdessä: Toimisin tänään ihan samalla tavalla kuin ampumisyönä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • Eilen21:47
    Kadonneet

    Poliisi etsii Siikajoelta kadonnutta miestä – on ehkä nähty kävelemässä kohti Raahea tiellä 8

  • Eilen21:02
    Liikenneonnettomuudet

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa

  • Eilen20:47
    Halloween

    Karkki vai kepponen? MTV vieraili hyytävässä Halloween-pihassa Helsingissä

  • Eilen20:28
    Sää

    Eurooppaan luvassa intiaanikesä