Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huuhkajissa ei pelätä huippuotteista langennutta vastuuta – "Se on takaraivossa koko ajan"

2:53Teemu Pukki kertoo tunnelmiaan ennen tärkeää Bosnia-Hertsegovina -koitosta:"Pitää jatkaa samalla pelillä, mitä ollaan pelattu näissä karsinnoissa"Huuhkajien maalipyssyn Teemu Pukin tunnelmat Bosnia-Hertsegovina-ottelun alla.imago images / DeFodi/ All Over Press
Julkaistu 12.10.2019 09:57

MTV URHEILU – STT

Jalkapallomaajoukkueen kapteeni Tim Sparv on ollut aina maajoukkueen fani. Nuorena kannatus jäi kuitenkin pitkälti muuhun kuin otteluissa käymiseen, mutta 32-vuotias Sparv muistaa kuitenkin yhden ottelun erityisen hyvin.

– Suomi vastaan Englanti, Olympiastadikalla aikoinaan. Menimme bussilla Helsinkiin katsomaan peliä. Ja tulimme takaisin keskellä yötä, ja seuraavana päivänä aikaisin kouluun, Sparv muistelee.

– Paul Scholes pelasi, David Beckham pelasi. Ja kaikki muut isot starat. Mutta en muista miten peli päättyi, Sparv myhäilee.

LUE MYÖS: Huuhkajien tähtihyökkääjä Teemu Pukki tietää olevansa merkitty mies: "Ei siihen ole mitään vippaskonsteja"

Pitkä bussimatka kotiin Pohjanmaalle lopputalvesta 2001 taisi mennä hieman happamin tunnelmin, vaikka Manchester Unitedin fanille Sparville ottelu varmasti olikin ikimuistoinen. Ottelua johtanut Suomi hävisi MM-karsintapelin 1–2 Michael Owenin maalattua tasoituksen ennen taukoa ja Beckhamin tehtyä vieraille toisen maalin toisen puoliajan alkuvaiheissa.

"Meillä on mahdollisuus tehdä jotain historiallista"

Antti Muurisen luotsaamassa Suomen ryhmässä pelasivat Sparvinkin suurimmat suosikit, Jari Litmanen ja Sami Hyypiä.

– Oli yllättävää, että tuo sukupolvi ei ikinä päässyt arvokisoihin. Tosi, tosi hyvä ryhmä, Sparv toteaa tiettyä haikeutta äänessään.

Nyt tuo Litmaselle, Hyypiälle ja kumppaneille haaveeksi jäänyt arvokisapaikka on lähellä heidän fanilleen. Sparv ja muut nykymaajoukkueen miehet ovat pelanneet itsensä tilanteeseen, jossa pääsy ensi kesän EM-lopputurnaukseen on omissa käsissä. Neljä kierrosta on jäljellä, ja kisapaikkaan oikeuttavaa lohkon kakkossijaa pitävällä Suomella on kolmen pisteen etumatka tiistaina Turussa vastaan tulevaan Armeniaan ja viiden pisteen kaula Bosnia-Hertsegovinaan, joka isännöi Suomea tänä iltana Zenicassa. Ottelu alkaa Suomen aikaa kello 19 .

– Odotukset? Ne tuntuvat hyvältä, mutta tunnen myös selkeästi, että nyt on kovat panokset. Just se vastuu, mikä meillä on ottaa Suomelle ensimmäinen kisapaikka. Se on takaraivossa koko ajan, ja niin on myös tämä lauantain ottelu ollut jo kuukauden, Sparv jää pohtimaan.

– Mutta kyllä se pelaaminen paineen alla, on se vähän kivaakin. Se tarkoittaa, että on tehty jotain oikein ja päästy tähän tilanteeseen.

Paineen, odotusten ja jännityksen takaa pilkistää palkinto.

– Meillä on mahdollisuus tehdä jotain historiallista. Tämä on meidän sukupolvemme isoin mahdollisuus.  

2:30Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva ennakoi vierasottelua Bosnia-Hertsegovinaa vastaan:"Me olemme valmiita"Markku Kanerva ennakoi Huuhkajien tulevaa koitosta.

Lisää aiheesta:

Suomen jalkapallosensaation kynnykselle jo 35 vuotta sitten vienyt Martti Kuusela antaa kuuman vinkin Huuhkajille – "Ajattelin, että pitääkö soittaa"Edellinen huippusauma päättyi katkeriin kyyneliin, nyt Huuhkajat-ikoni ylistää Suomen joukkueen ainutlaatuista hetkeä – "Mikään ei korvaa sitä"Kultainen sukupolvi jäi niukasti kisoista, nyt sen tähdet kumartavat nyky-Huuhkajille – "Siitä minä ja koko Suomi olemme ylpeitä!"Huuhkajat-tähti Robin Lod surullisena ystävänsä kohtalosta – kertoo hetkestä, kun EM-unelmasta tuli todellista: "Olisimme voineet pelata vaikka kolmannen pelin putkeen"Huuhkajien kapteenilta selkeä viesti: "Ennenaikainen kisapaikan juhliminen voi olla vaarallista, nyt jäitä hattuun"Huuhkajien kivijalka tottunut maajoukkueessa kovaankin kritiikkiin: "Ei kannata lukea lehtijuttuja, jos se ei sovi itselle"
HuuhkajatEM-karsinnatJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat
  • to17:42
    Lukas Hradecky

    Lukas Hradeckysta surkea uutinen – pitkään sivussa

  • ke14:24
    MM-karsinnat

    Cristiano Ronaldolle jälleen uusi ennätys

  • ke08:53
    MM-karsinnat

    Erling Haaland täysin pitelemätön: Norja järjesti järisyttävän maalijuhlan ja marssii kohti MM-kisoja

  • ti09:23
    MM-karsinnat

    Ruotsin jalkapallofiasko johti raivoisaan rapavyöryyn: "Häpeällinen suoritus"

  • ti06:32
    MM-karsinnat

    Ei suju Ruotsillakaan! Lilliputti nöyryytti MM-karsinnassa