Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Huuhkajien leirissä muhii ongelma – "Urheilukoulussa tunnistetaan ilmiö"

Huuhkajien timantit Naatan Skyttä ja Leo Walta eivät ole vielä suorittaneet asevelvollisuuttaan.
Huuhkajien timantit Naatan Skyttä ja Leo Walta eivät ole vielä suorittaneet asevelvollisuuttaan.
Julkaistu 05.02.2026 05:55
Toimittajan kuva

Timo Innanen

timo.innanen@mtv.fi

TInnanen

MTV Urheilu selvitti: asevelvollisuuden suorittaminen aiheuttaa jättimäisiä vaikeuksia valtaosalle Suomen miesten jalkapallomaajoukkueen lähitulevaisuuden suurimmista vastuunkantajista.

Viimeisen reilun 10 vuoden aikana suuri joukko teini-ikäisiä suomalaisjalkapalloilijoita on siirtynyt kansainvälisille kentille luomaan uraansa. Nyt asevelvollisuuden suorittaminen tuottaa pelaajille valtavia ongelmia, sillä aikaa palveluksen suorittamiselle ei pelikausien välissä juurikaan ole.

Kyseisen ongelman kanssa painivat tällä hetkellä muun muassa useimmat Huuhkajien lähitulevaisuuden nuorehkot tähtinimet – kuten vaikkapa Leo Walta, Naatan Skyttä, Lucas Bergström ja Casper Terho.

Myös Pikkuhuuhkajien eli Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkueen kirkkaimmilla tähdillä: Matias Siltasella, Otto Ruopilla, Luka Hyryläisellä ja Juho Talvitiellä on armeija vielä hoitamatta.

Tilanne on maajoukkuepelaajien kohdalla hyvin hankala, sillä käytännössä loma – eurooppalaisessa kausirytmissä pelaavilla – on kauden päätyttyä niin lyhyt, että asevelvollisuuden suorittaminen olisi käytännössä äärimmäisen haastavaa toteuttaa.

Huuhkajien ja Pikkuhuuhkajien pelaajat luovat tällä hetkellä kansainvälistä uraa ja pyrkivät ottamaan lähivuosina ratkaisevan askeleensa kohti lajin absoluuttista huippua. Maailman kilpailluimmassa lajissa yrittäjiä riittää lähes maailman joka kolkasta, joten kompromissien tekeminen armeijan vuoksi kovassa kilpailutilanteessa olisi todella haastavaa.

Juttu jatkuu videon jälkeen.

2:56FC Interin Luka Kuittinen suorittaa siviilipalvelusta omassa seurassaanTulosruutu 27. tammikuuta: FC Interin Luka Kuittinen, 22, suorittaa siviilipalvelusta omassa seurassaan.

Suomessa siis vasta 18 vuotta täyttänyt henkilö voi astua palvelukseen. Palvelus tulee aloittaa viimeistään sinä vuonna, kun täyttää 29 vuotta. Juuri aikaikkuna asettaa ongelman, sillä jatkossakin lupaavimmat nuorukaiset lähtevät ulkomaan kentille jo 16-18 vuoden iässä. Kilpailu kun on kiristynyt entisestään lajissa.

Urheilukoulun johtaja, everstiluutnantti Ari Koivuaho tiedostaa tilanteen - ja alleviivaa sen haastavuutta jalkapalloilijoiden kannalta. 

– Urheilukoulussakin tunnistetaan tämä sama ilmiö. Eli jos nuorena lähdet uraa luomaan Europpaan tai muuallakin, niin se ei ole se helpoin tapa yhdistää siihen asevelvollisuuden suorittamista, hän myöntää MTV Urheilulle.

– Toki Urheilukoulussa olemme sen nähneet ihan käytännön kautta, että tietysti kaikkein parasta olisi, että mikäli mahdollisimman aikaisin varusmiespalveluksen pystyisi käymään alta pois - ennen niitä isoja kenttiä. Mutta kyllä siinä toki omat haasteensa on. Todella nopeasti se 29-30 vuoden ikäraja tulee sieltä vastaan, Koivuaho miettii.

Palloliiton urheilutoimenjohtaja Aki Hyryläinen myöntää asevelvollisuuden suorittamisen olevan haasteellista pelaajille, jotka lähtevät ajoissa maailmalle uraansa luomaan. Hyryläinen painottaa, että pelaajia lähtee varmuudella myös jatkossakin eurokentille hyvin nuorella iällä.

– Raimo Helminen sanoi taannoin juuri jossain, että nuorten urheilijoiden kannattaisi hoitaa armeija heti pois alta, mutta tosiaan kansainvälisille kentille aikaisin siirtyville jalkapalloilijoilla se on erityisen haastavaa. 

Onko esimerkiksi Palloliitossa mietitty toden teolla, mitä asialle voisi jatkossa tehdä? 

– Tämä on tietysti lainsäädännöllinen asia, mutta kyllä tästä varmaan pitäisi käydä laajempaakin keskustelua. Ehkä Olympiakomiteankin ohjaamana – eli vinkki ja viesti sinne Petteri Kilpisenkin suuntaan, Hyryläinen hymähtää. 

– Asevelvollisuuden suorittaminen keskellä pelaajan urheilu-uraa saattaa olla haasteellista jo omistavan seurankin näkökulmasta, mutta mielenkiinnolla seuraamme, mikäli asioita mietitään uudelleen, hän lisää.

Voisiko sellainen skenaario olla mahdollista, että mahdollisen lakimuutoksen myötä ikärajaa nostettaisiin esimerkiksi 35 vuoteen, jolloin asevelvollisuuden suorittaminen olisi kansainvälisen tason huippujalkapalloilijoille helpompaa?

– Nyt toimittaja heitti ihan mielenkiintoisen ajatuksen. Jos tuollainen keskustelu syntyisi, niin olisimme varmasti samassa pöydässä keskustelemassa tällaisesta mahdollisuudesta. 

Lisää aiheesta illan Pitkässä Tulosruudussa tänään kello 22.25.

HuuhkajatJalkapalloUrheilu
Toimittajan kuva
Timo Innanen
MTV Uutiset

Timo Innanen työskentelee MTV Uutisissa urheilutoimittajana. Hän on erikoistunut jalkapalloon ja tutkivaan urheilujournalismiin. Juttuvinkkejä Innaselle voit lähettää sähköpostilla.

Lisää aiheesta:

Taiteilija, joka katosi – jääkiekkoilija Niclas Lucenius päätyi Yhdysvaltoihin ja aloitti hurjan projektin: "Olikin aika pysähtyä"Suomalaisluotsi jätti yllättäen huippupestinsä – paljastaa nyt syyt MTV Urheilulle: "Se oli selvä viesti"Huuhkajiin tyrkyllä oleva liigatähti valitsi siviilipalveluksenKummola älähti Tyttöleijonista – nyt puhuvat suoraan Jääkiekkoliiton pomot: "Jopa kuusinkertaisia"Vahva vihjaus Suomen hiihdon tulevaisuudesta – "Löytäisimmekö ulkomailta"Venäjällä pelaavan kaksikon päästämistä Suomen maajoukkueeseen pohdittu

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat
  • ma22:33
    Jalkapallo

    Komea siirto varmistui – Leo Walta vaihtaa Englannin sarjoihin

  • ma18:30
    Veikkausliiga

    Huuhkajissa esiintynyt hyökkääjä siirtyy Hollantiin

  • 31.1.15:28
    Jalkapallo

    Suomalaispelaajalle huippusiirto Espanjaan

  • 30.1.18:56
    Jalkapallo

    Lähde: Huuhkajat-taiturin huippusiirto lähellä maalia

  • 29.1.18:26
    Jalkapallo

    Huuhkajien nuori tähti lähellä siirtoa – lähde: kahden huippumaan seuroja kintereillä