Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huuhkajien eristäytyminen uhmaa hotellikuolemaa – Pukki ja Jensen kertovat, ketkä dominoivat seurapelejä: "Olisi joskus kiva päästä pois"

All Over Press / Juha Tamminen
Julkaistu 20.06.2021 09:00
Toimittajan kuva

Ville-Veikko Valta, Pietari

ville-veikko.valta@mtv.fi

@veksiveksi

Suomen jalkapallomaajoukkue pitää majaansa EM-kisojen Repinossa, joka tunnetaan Suomessa myös nimellä Kuokkala. Kaunis, hiekkapohjainen rantapitäjä tuo etäisesti mieleen Hangon.

LUE MYÖS: Teemu Pukki on ollut EM-kisoissa vielä varjo parhaastaan – lataa nyt erittäin lupaavan arvion pelikunnostaan: "Ensimmäistä kertaa se fiilis"

Aurinko hellii Suomen maajoukkueen pelaajia Terijoella, kun joukkue harjoittelee paikallisella Spartak-stadionilla. Paikkakunta vaikuttaa suositulta etenkin tänä helteisenä viikonloppuna, jolloin tuhannet pietarilaiset ovat lähteneet pois kaupungista nauttimaan kesästä.

Terijoki on tunnettu hiekkarannoistaan, jotka vetävät vertoja Kalajoen hiekkasärkille tai Yyterin dyyneille.

Täällä kelpaa viettää aikaa, mutta Huuhkajille aiemmin Suomelle kuuluneen huvila-alueen tutkiminen on jäänyt vähiin. EM-joukkue on ollut eristyksissä muusta maailmasta viimeisen neljän viikon ajan omassa kuplassaan mahdollisten koronavirustartuntojen välttämiseksi.

Hyökkääjä Fredrik Jensen myöntää, että aika on käynyt toisinaan pitkäksi joukkueen majapaikassa Forrest Mix -hotellissa, vaikka ajanvietettäkin joukkueelle on järjestetty kiitettävästi.

– On oltu nyt neljä viikkoa yhdessä jätkien kanssa, joskus on parempi viettää ilta omassa hotellihuoneessa. Hyvin on mennyt tähän asti. Totta kai kaikki varmaan kaipaavat perhettä, tyttöystävää vaimoa ja lapsia. Ei ole helpointa ollut, mutta tässä tilanteessa ollaan ja halutaan olla kuplassa vielä vähän pidempäänkin, Jensen kertoo.

– Olisi joskus kiva päästä pois hotellialueelta, mutta tilanne on nyt tämä.

Pohjanpalo voitti Hradeckyn shakissa

Jensenin mukaan pingis, kortinpeluu, shakki ja pleikkarin pelaaminen ovat suosittuja seurapelejä. Vetäytyminen kirjojen pariin on tietenkin sallittua.

– Tim Sparv voitti mölkyn. Frisbee-golf on Joona Toivion heiniä. Shakkikisa on käynnissä. Biljardia pelataan, Jensen luettelee.

Jensen kertoo Lukas Hradeckyn olevan innokas shakinpelaaja. Teemu Pukki huomauttaa Jensenille, että Joel Pohjanpalo oli voittanut Hradeckyn shakissa.

– Robert Taylor on pingiksessä ykkönen. Korttipeleissä itsellä ei mene hyvin, Thomas Lam on haka niissä.

LUE MYÖS: "Se oli urani sykähdyttävin hetki" – Kokenut Huuhkajat-luotsi todisti jotain ainutkertaista EM-kisajoukkueen pukukopissa

Joukkueelle on viritetty yhteisöhuoneeseen myös iso skriini muiden maiden EM-kisaotteluiden seuraamiseen. Pelejä on Jensenin mukaan katsottu mielenkiinnolla joka ilta.

Kuokkalan majapaikka ja Terijoen harjoituskenttä olivat eläkkeelle jäävän joukkueenjohtajan Lennart Wangelin tarkkaan valikoima kokonaisuus, joka kelpasi kesän 2018 MM-kisoissa Englannin maajoukkueelle.

Katso Tulosruudun juttu Huuhkajien leiripaikasta jutun pääkuvana toimivalta videolta.

Lisää aiheesta:

Huuhkajien lippuluukulla huima tilanne – muissa Pohjoismaissa havahduttu ainutlaatuiseen seikkaan: "He ovat kateellisia"Onni Valakari saapui Huuhkajiin suomalaisille eksoottisesta jalkapallomaasta – "Täällä ei sarjaa juuri seurata"Huuhkajien nuoriso-osasto rehellisenä EM-rupeamasta – "Tällainen reissu on henkisesti aika kova"Huuhkajien tähtivahti Lukas Hradecky määrättiin täysin vieraalle pelipaikalle – "Maalivahdin homma on lastenleikkiä"Huuhkajien tähtivahti nauratti toimittajia – "Jos on muutaman oluen ottanut liikaa, niin oksennusrefleksi on tullut"Kommentti: Kansojen liigasta tuli onnenpotku suomifutikselle – Huuhkajat sai aikaan "rivelationin"
EM-jalkapalloHuuhkajatJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

EM-jalkapallo
  • 4.9.06:29
    Susijengi

    Kommentti: Susijengin mitalisauma haihtui jo ilmaan – nyt vastaan tulee maailman paras koripalloilija

  • 11.8.13:32
    Jalkapallo

    Tähtimaalivahti paljasti EM-finaalin härskin tempun – nyt tuli tyly kuitti

  • 29.7.15:16
    Jalkapallo

    Englannin EM-sankarilta musertava ilmoitus – "Se ei tunnu todelliselta"

  • 28.7.16:50
    Jalkapallo

    Jalkapallon EM-kisoissa pamahti uusi ennätys

  • 28.7.11:14
    Jalkapallo

    Tinja-Riikka Korpelalta yllätys: Siirto Suomen kakkostasolle