Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hussein Baski pyörittää Lahdessa ravintolaa, jonka lounastarjoilu päättyi verilöylyyn 20 vuotta sitten – "Se ei koskaan lähde päästäni pois"

5:55Ravintolan lounastarjoilu päättyi luotisateeseen 20 vuotta sitten Lahdessa - Omistaja:"Se ei koskaan lähde päästäni pois"Lahtelaisesta ravintolasta tuli Suomen rikoshistorian verisimmistä tapahtumapaikoista – Ararat-ravintolan omistaja muistelee 20 vuotta sitten tapahtunutta kolmoismurhaa
Julkaistu 31.05.2020 12:58
Toimittajan kuva

Päivi Hannula

paivi.hannula@mtv.fi

@paivihannula

Kolme jengiläistä avasi tulen keskellä päivää lahtelaisessa ravintola Araratissa 20 vuotta sitten. Ampumisessa kuoli kolme ja useita loukkaantui. Karmivan verilöylyn jälkeen ravintoloitsija Hussein Baski joutui tekemään vaikean päätöksen yrityksensä jatkosta, sillä monet uskoivat ettei ravintola voisi jatkaa toimintaansa samoissa tiloissa.

Vuoden 2000 tammikuussa päälle kolmekymppinen Hussein Baski oli kiireinen mies. Hän oli pyörittänyt Ararat-ravintolaansa Lahdessa noin kaksi vuotta, ja pitsalle ja kebabille näytti olevan Suomessa todella kysyntää. Vakituista asiakaskuntaa oli alkanut muodostua, ja lounasajat olivat yleensä kiireisiä. Ulkomaisia ravintoloita ei ollut Suomessa tuolloin paljon.

"On ammuttu ihmisiä"

18. tammikuuta lounasaika oli kuitenkin tavallista hiljaisempi. Puolenpäivän jälkeen Baski päätti poiketa pankkiin maksamaan laskuja. Pankissa kännykkä alkoi soida.

– Työntekijä soitti minulle ja sanoi, että Hussein, tule äkkiä tänne. Täällä on tapahtunut kauheasti juttuja, ampuminen. On ammuttu ihmisiä.

Heti pankin ulkopuolella Hussein kuuli ambulanssien ja poliisiautojen äänet. Hänen ravintolansa ympärille oli kerääntynyt porukkaa. Ravintola oli täynnä poliiseja, mutta jostain syystä kukaan ei kiinnittänyt huomiota, kun Baski käveli sisälle.

– Se juttu ei koskaan lähtenyt päästäni pois, Baski kertoo kohtaamastaan näystä MTV:lle nyt 20 vuotta myöhemmin.

Oli useita kuolleita, ainakin yhtä oli ammuttu päähän. Seinät ja tuoleja oli ammuttu hajalle, luoteja oli baaritiskissäkin, lattiakin oli rikki. Hussein huolehti lattialle lyyhistyneestä miehestä, jota oli ammuttu, ja joka hengitti huonosti. Ambulanssimiehet kuitenkin vakuuttivat kaiken olevan jo hallinnassa.

lahti1
Hussein Baski joutui tekemään ravintolassaan ison remontin sen jälkeen, kun poliisi oli päättänyt pari kuukautta kestäneen rikospaikkatutkinna. Kuva: Poliisin esitutkintamateriaali.

Baski käveli takahuoneeseen, siellä oli katkaistu haulikko.

– Nostin sen ja sanoin, että tuon tämän poliisille. Mutta sitten jo sanoin, että paikkahan on täynnä poliiseja, totta kai poliisi on jo nähnyt sen. Ja laitoin haulikon takaisin paikalleen.

30 kauhun sekuntia

Ravintolassa oli ampumishetkellä muutama vakioasiakas, kolme henkilökuntaan kuulunutta ja useita lounaalle saapuneita Bandidos-jengiläisiä. Ampujat olivat hiljattain Lahden Cannonball-jengistä eronneita miehiä. He tulivat ravintolan ovesta sisään ja alkoivat heti ampua. Kyse oli teloituksesta.

lahti3Tekijät saapuivat ravintolan eteen kahdella autolla. KUVA: Poliisin esitutkintamateriaali

Kaksi kuolonuhreista kuului Bandidos-moottoripyöräjengiin sekä yksi porilaiseen Black rhinos -jengiin.

Tapahtumat baarissa kestivät 30 sekuntia. Toimintatapana oli ampua järeällä käsiaseella vartaloon ja pistoolilla päähän. Aseistuksena ampujilla oli katkaistu haulikko, 22-kaliiperin pistooli ja 44-kaliiperin revolveri.

Baskin veli tai muut henkilökunnan jäsenet eivät loukkaantuneet fyysisesti ampumisessa. Yksi työntekijä näki parin-kolmen kuukauden ajan painajaisia ja oli masentunut.

"Ei ollut minun syyni"

Hussein Baski alkoi pian tapahtuneen jälkeen miettiä, pitäisikö ravintolasta luopua. Tulisiko kukaan enää syömään paikkaan, joka oli ollut verilöylyn näyttämö ja valtavan mediahuomion kohde? Erityisesti ulkomaalaiset ystävät neuvoivat luopumaan yrityksestä.

– Mietin, että koska se ei ollut minun syyni, en ole tehnyt mitään huonoa. Meillä oli todella hyvät asiakkaat, jotka käyvät täällä vieläkin.

Puoli elämää Suomessa

Aikaisemmalta ammatiltaan baski on ompelija. Hänen erikoisalaansa kotimaassaan Syyriassa olivat olleet naisten iltapuvut ja hääpuvut. Vuonna 1992 hän tuli Suomeen 27-vuotiaana yksin.

lahti2Hussein Baski meni sisälle ravintolaan kenenkään huomaamatta, kun ampuminen oli tapahtunut ja ambulanssimiehet elvyttivät uhreja. Takahuoneesta hän löysi katkaistun haulikon. Haulikko meni epäkuntoon teon aikana, ja poliisin mukaan tämän vuoksi tapauksessa vältyttiin useammilta kuolonuhreilta. KUVA: Poliisin esitutkintamateriaali

Hän hankki itselleen ompelukoneen ja saumurin, mutta selän kipeydyttyä hänen täytyi keksiä itselleen työ, jota voisi tehdä seisten.

Hän oli mennyt naimisiin suomalaisen naisen kanssa ja saanut lapsia, ja ruuan valmistaminen perheelle ja heidän ystävilleen oli Baskille luontevaa. Baski löysi ravintolalle paikan Lahden näyttävän kaupungintalon ja sen puiston laidalta, toisella puolella olivat poliisi ja oikeustalo.

Ravintolan nimeksi tuli Ararat, Turkissa sijaitsevan vuoden mukaan.

22 vuotta samalla paikalla

Joukkomurhan jälkeen Baski päätti uskoa, että ihmiset haluavat tulla takaisin ja päättävät olla välittämättä tapahtuneesta. Ja näin sitten lopulta tapahtui.

Nyt Ararat on seisonut samalla paikalla 22 vuotta ja on nykyisin monen kantapaikka, joskin korona-aikaan on ollut hiljaista.

lahti4Ravintola Ararat on nyt sijainnut samassa kadunkulmassa 22 vuotta. Kuva rekonstruktiosta poliisin esitutkintamateriaalin liitteenä. Ampujat seisoivat ovensuussa toteuttivat kostonsa.

– Vanhat mummut ja papat tulevat tänne istumaan ja syövät rauhassa. He eivät pelkää. Vanhemmat istuvat autossa ja lapset tulevat hakemaan ruuat.

Aina välillä ravintolaan eksyy joku, joka kysyy heti, onko tämä se paikka.

– Sanon, että joo, on tämä se sama. Se on historiallinen juttu, tasan 20 vuotta sitten, se ei unohdu. Mutta pikku hiljaa lähtee aivoista pois.

Kolme ampumisesta elinkautisen saanutta jengiläistä on jo päässyt vapauteen.

Baski kertoo olevansa iloinen ja onnellinen ihminen, juuri nyt erityisen onnellinen, koska haastattelua edeltävänä päivänä hän on tullut viidettä kertaa isäksi.

Hän haluaa kiittää asiakkaitaan ja kertoo toivovansa erityisesti, että ravintolassa kuolleiden miesten perheillä on ollut hyvä elämä surusta huolimatta.

Lisää aiheesta:

Suomalaismies oli thaimaalaisessa kauppakeskuksessa, kun ammuskelu alkoi ja ikkunalasit rysähtivät alas – "Sanoin lapselle, että seuraa isiä"Yksi Pohjoismaiden pahimmista joukkomurhaajista vapautui, vaihtoi nimensä ja viettää nyt päivänsä metsiä hoitaen – ainoa toive on, että uhrien omaiset hyväksyisivät hänen olemassaolonsaKun Hyvinkään keskustassa ammuttiin katolta, pesispomo Pasi istui lukitussa ravintolassa seinän vierellä – aamulla tuli suru-uutinen pelaajan kuolemasta: "Aluksi olin todella vihainen ja katkera"20-vuotias opiskelija murhattiin raa'asti taksiinsa Lahdessa, elinkautisen saanut murhaaja on jo vapaa: "Oli kamalaa kertoa äidille, että hänen ainoa poikansa oli kuollut henkirikoksen uhrina"Mikkelin räjähdys muutti poliisin Karhu-ryhmään kuuluneen Jussin elämän: Pojalleni ilmoitettiin, että hän ehkä menettää isänMikkelin panttivankidraamasta 30 vuotta: "Kun tilanne vyöryi päälle, ratkaisuja oli tehtävä sekunneissa"
HenkirikoksetRikosLahti

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • 15:23
    Oikeudenkäynnit

    Näin 19-vuotias kertoi poliisille taksikuskin puukotuksesta: "Kun lähdin baarista, menin jotenkin ihan sekaisin"

  • 15:13
    Mikkeli

    "Mitä saa murhasta", googlasi 19-vuotias, ennen kuin tappoi naisen iskemällä vasaralla kymmeniä kertoja

  • 15:01
    Oikeudenkäynnit

    Uhrin asianajaja Mikkelin murhakäräjien isosta kysymyksestä: "Se jää varmaan ikuisesti selvittämättä"

  • 11:16
    Hovioikeus

    Vilja Eerikan murhaajaisä ei pääse vapaaksi

  • 11:10
    Oulu

    Ruotsalainen löi pesäpallomailalla 10 kertaa puolustuskyvytöntä miestä – Oulun Korvensuon murha oikeudessa