Kiireellisimmiksi luokiteltujen hälytystehtävien määrä on lisääntynyt. Tämä näkyy keskimääräisessä valmiusajassa, jossa poliisipartio siirtyy hälytyksen saatuaan tehtäväpaikalle.
Poliisin rikostilastojen mukaan kaikkein kiireellisimpiä eli niin sanottuja A-tehtäviä oli alkuvuonna 26,5 prosenttia enemmän kuin viime vuonna vastaavaan aikaan.
Samalla myös toimintavalmiusaika kiiretehtävissä on kasvanut.
Alkuvuonna poliisilla meni A-tehtävän saamisesta keskimäärin 10,6 minuuttia siihen, että ensimmäinen partio pääsi tapahtumapaikalle. Vuotta aiemmin luku oli 9,4, eli kasvua on ollut 1,2 minuuttia.
– Näyttää siltä, että hieman pidempään joutuu odottamaan, poliisitarkastaja Marko Savolainen poliisihallituksesta tiivistää.
Taustalla uusi hätäkeskusjärjestelmä
Muutos selittyy ainakin osittain uuden Erica-hätäkeskusjärjestelmän käyttöönotolla.
Aiemmin hätäkeskuspäivystäjä teki itse hätätilanteista riskiarvion, nyt toimintaa ohjaa riskinarviotyökalu. Automatiikka tulkitsee kiireellisyyteen liittyviä kriteerejä piiruntarkasti.
Mikäli rikospaikalla kiinniotetun henkilön taskusta löytyy esimerkiksi puukko, teräasekriteeri voi täyttyä ja tehtävästä tulla kiireinen, vaikka puukko oltaisiinkin jo otettu pois eikä tilanteessa olisi muutakaan akuuttia uhkaa.
Järjestelmä saattaa näin sysätä kiireelliseksi tehtäviä, jotka olisi aiemmin luokiteltu toisin. Tällöin odottamaan jätetyt B-tehtävät saavat odottaa entistä kauemmin.
