Eveliina Määttänen kohautti kesäkuun alussa Paavo Nurmen kisoissa Turussa. Vasta pari kautta toden teolla 800 metrin juoksuun panostanut juoksija paransi ennätystään yli sekunnilla ja alitti kahden minuutin rajan. Määttäsen kesän tähtäin on Budapestin MM-kilpailuissa.
Pääkuvan videolla Eveliina Määttänen kertoo kuinka hän on onnistunut yhdistämään työnteon ja huippu-urheilun: "Se on sopinut oikein hyvin."
Määttäsen Turussa juoksema aika 1.59.96 on kaikkien aikojen toiseksi paras Suomessa. Ainoastaan Sara Kuivisto on pystynyt kovempaan kyytiin.
– Tavoitteeksi oli laitettu kahden minuutin alitus 800 metrillä. Sehän onnistui siellä. Se on päällimäisenä mielessä tästä alkukaudesta, Määttänen kertasi kauden kulkua MTV Urheilulle.
LUE MYÖS: Jere, 13, kiskaisi käsittämättömän keihäskaaren – ikäluokan kaikkien aikojen kovin tulos
Kotimaisten kisojen lisäksi Määttänen on kisannut kesän aikana Puolassa ja Ruotsissa. Tukholman Timanttiliigan kilpailusta lohkesi upea kakkossija. Tulostaso on vakiintunut kahden minuutin tuntumaan.
– Aika hyviä muitakin kansainvälisiä kisoja on ollut. Olen upeasti taistellut kärkisijoista kansainvälisillä kentilläkin.
Alkukesän kilpailuiden jälkeen Määttänen on pitänyt lyhyttä harjoitustaukoa. Kisaaminen jatkuu torstaina Slovakiassa, missä tavoitteena on jälleen uusi ennätys.



