Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huijari uunotti brittilehteä – julkaisi New Yorkin ex-pormestarista täysin tekaistun haastattelun

– Olen todella ällistynyt. Haastattelu on täysin tekaistu, Bill de Blasio kommentoi New York Timesille.
– Olen todella ällistynyt. Haastattelu on täysin tekaistu, Bill de Blasio kommentoi New York Timesille.
Julkaistu 31.10.2025 10:48

MTV UUTISET – STT

Times of London pyysi Bill de Blasiolta anteeksi verkossa julkaistua tekaistua haastattelua.

Brittilehti Times of London on pyytänyt anteeksi New Yorkin entiseltä pormestarilta Bill de Blasiolta sen jälkeen kun se julkaisi tekaistun Blasion haastattelun, kirjoitti New York Times (NYT).

Tekaistu haastattelu syntyi, kun ex-pormestarina esiintynyt henkilö onnistui huijaamaan Times of Londonin toimittajaa. Haastattelu ehti tiistaina olla lehden verkkosivuilla kaksi tuntia ennen kuin se poistettiin.

Haastattelussa kiihkeänä demokraattien pormestariehdokkaan Zohran Mamdanin tukijana tunnettu de Blasio kertoo, että hän on asiaa tarkemmin mietittyään huomannut, etteivät Mamdanin vaalikampanjassaan esittämät ehdotukset muun muassa osittain ilmaisesta joukkoliikenteestä ja vuokrasääntelystä ole toteuttamiskelpoisia sen paremmin taloudellisesti kuin poliittisestikaan.

Mamdamin keskeisen haastajan, New Yorkin entisen kuvernöörin Andrew M. Cuomon edustaja ehätti jo kommentoimaan huijarihaastattelua toteamalla, että de Blasio on vihdoinkin lukenut myös Mamdamin suunnitelmien pienellä painetut osat ja huomannut, että ne ovat tyhjää täynnä.

– Olen todella ällistynyt. Haastattelu on täysin tekaistu, de Blasio kommentoi New York Timesille.

New York Timesilla ja Times of Londonilla ei samankaltaisista nimistä huolimatta ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Times of London on 240 vuotta vanha julkaisu, jonka on 1980-luvulta saakka omistanut Murdochin suvun News Corp -yhtymä.

Lisää aiheesta:

Lehti suositteli kirjoja, joita ei ole olemassakaan – nyt toimittajaa hävettääDisinformaatiota ja salaliittoteorioita alienien kera – Suomessakin jaettava ilmaisjakelulehti on taustajärjestön mukaan "medioista luotettavin"Trumpin hätähuutoon vastannut ex-googlelainen teki New Yorkin kanssa 69 miljoonan hengityskonekaupat – ei toimittanut tilausta, kertoo BuzzfeedMaailman rikkain mies Jeff Bezos syyttää juorulehteä kiristyksestä – lehti uhkasi julkaista rakastajalle tarkoitettuja intiimikuviaMedian maine yritettiin tahrata USA:n senaattoriehdokkaan ahdistelujutussa – The Washington Post paljasti naishuijarinKid Rockin ilmoitus hämmentää: Pyrkiikö rääväsuinen rokkari senaattiin tosissaan?
MediaNew YorkYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Media
  • 25.10.18:15
    MTV Uutiset

    Hurja määrä puolueita kosiskellut Ripsa Koskinen-Papusta – Marjukka Havumäki: "Sehän on hyvä!"

  • 23.10.08:15
    Jone Nikula

    Jone Nikula takaisin radioon – "Kiva palata lapsuudenkotiin"

  • 22.10.17:39
    Tietosuoja

    Iltalehden toiminnasta runsaasti kanteluita

  • 22.10.11:38
    Tekoäly

    Tekoäly ei osannut kertoa, kuka on paavi – tutkimus: AI-avustajat vääristävät uutisia

  • 21.10.20:15
    Iltalehti

    Iltalehti alkoi veloittaa lukijoita, jotka kieltäytyvät kohdennetusta mainonnasta