Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huhtikuun ennuste: Keskimääräistä lämpimämpää kevätsäätä

Lehtikuva
Julkaistu 29.03.2016 15:52
Toimittajan kuva

Karita Kontula-Sokka

karita.kontula-sokka@mtv.fi

Huhtikuulle ennustetaan keskimääräistä lämpimämpää säätä. Lähiviikkojen ennusteen mukaan Suomeen tulisi myös tavanomaista vähemmän matalapaineita.

Sää on tällä viikolla koko maassa ajankohdan keskimääräisiä lukemia lämpimämpää.

– Etelässä poikkeama keskimääräistä lämpimämpään on 1-3 astetta, pohjoisessa ero tavanomaiseen voi olla jopa kuusi astetta. Maanantai ja tiistai ovat viikon lämpimimmät päivät. Varsinkin pohjoisessa sää viilenee viikon loppupuolella niin, että siellä päivälämpötilat ovat vain muutaman asteen plussalla tai nollassa, etelässä on edelleen yli viiden asteen lämpötiloja. Kevyet yöpakkaset ovat yleisiä koko maassa, toteaa MTV Uutisten meteorologi Miina Manninen tämän viikon lämpötiloista.

Tähän aikaan vuodesta päivän ylimmät lämpötilat ovat etelässä tyypillisesti viidessä plusasteessa tai hieman sen alapuolella, maan keskivaiheilla 2-4 plusasteessa ja pohjoisessa juuri ja juuri plussalla.

Atlantilla liikkuu tällä viikolla voimakkaita matalapaineita. Isossa-Britanniassa ja Länsi-Euroopassa on myrskynnyt.

– Suomeen saapuessaan matalapaineet ovat jo selvästi heikentyneitä. Myös matalapaineisiin liittyvät sateet ehtivät kuivua ennen saapumistaan Suomeen, joten meillä viikko on hieman tavanomaista vähäsateisempi. Keskiviikkona Suomen yli kulkee kuitenkin hajanainen ja heikko sadealue itään. Torstaina Itä-Suomessa liikkuu sateita, muina päivinä sää on lähes koko maassa poutaista ja useampana päivänä myös aurinkoista, ennustaa Miina Manninen.

Miltä näyttää huhtikuun ennuste?

Euroopan keskipitkien sääennusteiden keskuksen ECMWF:n huhtikuun ennusteen mukaan sää jatkuu meillä keskimääräistä lämpimämpänä. Matalapainetoiminta vaikuttaa hieman tavanomaista heikommalta.


– Ensi viikolla Atlantilla on matalapaine ja Suomen koillispuolella on viitteitä heikosta korkeapaineesta. Meille virtaa ilmaa todennäköisesti kaakon puolelta. Matalapainetoiminta on todennäköisesti edelleen aika heikkoa. Lämpötilat ovat koko maassa muutaman asteen tavanomaista korkeammalla, laajalti on kaksi astetta, pohjoisessa kolmekin astetta keskimääräistä lämpimämpää, tulkitsee Miina Manninen ECMWF:n ennustetta.

ECMWF:n ennusteen mukaan huhtikuun puolenvälin tienoilla Suomen pohjoispuolelle on vahvistumassa korkeapaineen alue, Manner-Euroopassa on viitteitä matalapaineista.

– Meille tällainen asetelma tietäisi itävirtausta. Matalapainetoiminta ei näytä vieläkään vilkkaalta. Sää on edelleen asteen tai pari tavanomaista lämpimämpää koko maassa.

Pitkän aikavälin ennusteet ovat vielä kokeiluasteella. Ne eivät ennusta yksittäisten päivien säätä, vaan kuvaavat poikkeamaa keskimääräisessä säässä. Pitkän ennusteen sisään mahtuu aina lämpimämpiä ja kylmempiä jaksoja.

Marjo Nukari lenkkeili Tuusulassa aurinkoisessa säässä 18. huhtikuuta 2014.Marjo Nukari lenkkeili Tuusulassa aurinkoisessa säässä 18. huhtikuuta 2014.Lehtikuva

Lisää aiheesta:

Lämpötilat romahtavat huomenna – onko toukokuun loppupuoli kesäinen vai kolea?Toukokuun ennuste: Helleraja voi olla lähellä ensi viikon alussaToiveikas sääennuste: Toukokuun alkupuolella tavanomaista lämpimämpääMaaliskuun säätyyppiennuste: Joko kevät kolkuttelee?Maaliskuun ennuste: Ensi viikolla kylmenevää – ”Ei kevättä lähiviikkoina”Helmikuun ennuste: Riittääkö lunta laskiaiseksi ja talvilomaksi?
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:02
    Liikenneonnettomuudet

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa

  • 20:47
    Halloween

    Karkki vai kepponen? MTV vieraili hyytävässä Halloween-pihassa Helsingissä

  • 20:28
    Sää

    Eurooppaan luvassa intiaanikesä

  • 19:52
    Politiikka

    Keskustan Ovaska varoittaa Länsirata-kuntia kustannuksista – "Vastuutonta"

  • 19:33
    Liikenne

    Joutuuko valtio maksumieheksi, jos Länsiradan hinta karkaa käsistä? Tästä sovittiin