Huawei haluaa nousta kahdessa vuodessa maailman toiseksi suurimmaksi älypuhelinvalmistajaksi ohi Applen, kommentoi sen kuluttajaliiketoiminnan johtaja Richard Yu julkistettuaan viime viikolla Münchenissä yhtiön uudet Mate 9 -huippupuhelimet.
Huawei lasketaan nykyisin maailman kolmanneksi suurimmaksi älypuhelinvalmistajaksi. IDC:n mukaan heinä-syyskuussa Huawei toimitti 33,6 miljoonaa älypuhelinta, kun Applen iPhone-toimitukset ylsivät 45,5 miljoonaan. Huawein toimitukset kasvoivat 23 prosentilla vuotta aiemmasta samalla, kun iPhoneja toimitettiin 5 prosenttia vähemmän. Huawein takana nousevat nopeasti myös kiinalaisvalmistajat OPPO ja vivo, joiden on myös kerrottu syöneen myös Huawein myyntiä Kiinassa.
– Nappaamme heidät askel askeleelta, innovaatio innovaatiolta, totesi Yu kisasta Applen kanssa.
– Tulee lisää mahdollisuuksia: tekoäly, virtuaalitodellisuus, lisätty todellisuus. Se on kuin ajaisi autolla: jokaisessa kaarteessa tai mutkassa on mahdollisuus ohittaa kilpailijat.


