Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HS: Tietojenkalastelun kohteeksi joutunut pariskunta hakee menetettyjä rahoja Nordealta

Laaja tietojenkalastelu tapahtui viime kesänä, jolloin myös Kyberturvallisuuskeskus varoitti Nordean asiakkaita huijareiden yrityksistä saada ihmisten pankkitunnuksia haltuunsa.
Laaja tietojenkalastelu tapahtui viime kesänä, jolloin myös Kyberturvallisuuskeskus varoitti Nordean asiakkaita huijareiden yrityksistä saada ihmisten pankkitunnuksia haltuunsa.SXC
Julkaistu 08.06.2016 07:06

MTV UUTISET

Iäkkääksi itseään kuvaileva pariskunta menetti tililtään lähes 5000 euroa, kun huijarit olivat ottaneet Nordean asiakkaita tietojenkalastelun kohteeksi. Asiasta uutisoi Helsingin Sanomat.

Pariskunta hakee nyt korvauksia Nordealta käräjäoikeudessa, sillä pankki ei suostunut aiemmissa neuvotteluissa hyvittämään pariskunnan huijareille menettämää summaa.

Laaja tietojenkalastelu tapahtui viime kesänä, jolloin myös Kyberturvallisuuskeskus varoitti Nordean asiakkaita huijareiden yrityksistä saada ihmisten pankkitunnuksia haltuunsa.

Tietojenkalastelun uhriksi joutunut pariskunnan nainen kertoi joutuneensa viime kesänä rikollisten tekemälle valesivustolle, joka muistutti Nordean verkkopankin sivuja. Sivustolle hän oli päätynyt samojen rikollisten lähettämän sähköpostin perusteella, jossa väitettiin Nordean tekevän tietoturvapäivitystä.

Pankkitietoja kalasteleva sivusto kysyi Nordean asiakkaiden salasanaa, syntymäaikaa, nimeä, osoitetta sekä matkapuhelinnumeroa. Nainen kertoo antaneensa vain käyttäjätunnuksensa, mutta keskeyttäneen sen jälkeen tietojen antamisen.

Eriävät kertomukset

Nordean mukaan nainen olisi antanut myös verkkopankin tunnuslukuja sekä matkapuhelinnumeronsa, jonka jälkeen rikolliset olivat soittaneet naiselle ja saaneet näin naisen asiakasprofiilin muuttamiseen tarvittavia tietoja.

Rikolliset saivat haltuunsa pariskunnan tililtä 4800 euroa ja rahat siirtyivät ulkomaille, eikä niitä ole sen koommin saatu jäljitettyä.

Pariskunnan mukaan Nordean turvallisuusjärjestelmässä on ollut virhe ja siksi pankin olisi korvattava heille menetetty summa. Nordea kiistää korvausvaatimuksen, sillä pankin mukaan nainen on toiminut vastoin tilisopimusta ja luovuttanut tunnistautumistietoja ulkopuoliselle taholle.

Helsingin käräjäoikeuden arvion ensimmäistä laatuaan olevaa riitatapausta aletaan käsitellä vuoden 2017 alussa.

Lisää aiheesta:

Näin härskisti suomalaisia on huijattu – tällä kikalla naisen tililtä hävisi 170 000 euroaNainen sai aamuyöllä viestin pankin nimissä ja menetti 40 000 euroa – hovioikeudelta päätösNäin tunnistat rahahuijarin – menetetyt eurot saa takaisin pankilta vain tietyissä tapauksissa Mies sai pankkien asiakkaat haksahtamaan väärennettyyn pankin sivuun ja tyhjensi näiden tilit – tällaista viestiä hän käyttiValepoliisi väitti iäkkäälle naiselle toisen poliisin vieneen tililtä tuhdin summan ja pyysi pankkitunnuksia – nainen ymmärsi onneksi soittaa pojalleenIäkäs pariskunta vaatii Nordealta korvauksia tietojenkalastelijoille menettämistään rahoista – pankki syyttää kaksikkoa huolimattomuudesta
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen23:05
    Poliisi

    Yle: Poliisi epäilee rikoksia Oulun Bike’s Patrullen -yhdistyksessä – epäilty tuttu MTV:n dokumentista

  • Eilen16:32
    Anneli Auer

    Puolustus näyttää videoita, joissa Auerin lapsia tutkitaan UV-valolla "protokollan vastaisesti" – MTV seurasi

  • Eilen14:37
    Rikosepäilyt

    Epäilty ryöstö eskaloitui murhan yritykseksi Espoossa – yhteensä 7 epäiltyä

  • Eilen14:27
    Käräjäoikeus

    Valtorin ex-toimitusjohtajalle sakkoja virkavelvollisuuden rikkomisesta

  • Eilen13:48
    Poliisi

    Tällainen on tyypillinen "peukkukuski" – poliisilta karu havainto liikenteestä