Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

HS: Tallinna-tunnelin kulisseissa kuohuu – Lähetystön levittämä muistio haukkuu omaa tunnelia suunnittelevaa Peter Vesterbackaa

Peter Vesterbackan ideassa suuri osa rahasta tulisi Kiinasta.
Peter Vesterbackan ideassa suuri osa rahasta tulisi Kiinasta.MTV
Julkaistu 08.02.2018 10:07
Toimittajan kuva

Petteri Savolainen

petteri.savolainen@mtv.fi

Helsingin ja Tallinnan välille suunnitellun tunnelin rakennustyömailla kuohuu, vaikka yhtään kiveä ei ole vielä käännetty.

Helsingin Sanomien verkkohaun avulla haltuunsa saamien tietojen mukaan Suomen Tallinnan-suurlähetystöstä on lähtenyt tammikuun lopulla laajalla jakelulla muistio, jossa kyseenalaistetaan omaa tunnelihanketta näyttävästi ajavan Rovio-miljonääri Peter Vesterbackan aikeet, menettelytavat ja tietämys.

Viisisivuisessa muistiossa todetaan Vesterbackan osaavan myydä vaikka vanhaa tavaraa tai lämmintä ilmaa.

Vesterbacka kertoi jokin aika sitten Tallinnassa, että kaksi pääkaupunkia on yhdistetty vuoden 2024 jouluaattoon mennessä. Arvio kustannuksista on noin 15 miljardia euroa. Suurin osa budjetista tulisi Kiinasta.

Vesterbackan suunnitelmiin kuuluu tunnelin lisäksi tekosaaret sekä Helsingin että Tallinnan edustalle.

Lähetystön analysoitava muutakin, kuin mediaa

Helsingin Sanomien mukaan muistion kirjoittajaksi on merkitty lähetystössä työskentelevä virkamies. 

Muistio kritisoi, että ympäristövaikutuksia ei ole selvitetty, lupamenettelyn kestoon ei ole varauduttu, tekosaaren maanpuolustuksellista aspektia ei ole huomioitu.

Suomen Tallinnan-suurlähettiläs Kirsti Narinen sanoo Helsingin Sanomille, että lähetystön tehtävä on pureutua asioihin, eikä vain tyytyä siteereemaan mediaa. Narinen harmittelee sitä, että hyvänä puhujana Vesterbacka on hämärtänyt esimerkiksi lupamenettelyn nopeutta lahden molemmin puolin. 

Esimerkiksi ympäristölupiin uppoaa Narisen mukaan helposti kuusikin vuotta. 

Vesterbackaa harmittaa

Peter Vesterbacka pitää muistiota epäreiluna. 

– Erikoista on, jos me yritämme tehdä tätä mahdollisimman avoimesti, virallinen Suomi käyttää salaiseksi julistettuja muistioita, joihin meiltä ei pyydetä edes kommenttia, hän sanoo Helsingin Sanomille.

Toisen tunnelisuunnitelman kanssa etenevä FinEst Link -projekti julkisti Helsinki–Tallinna-rautatietunnelin selvityshankkeen tulokset Tallinnassa eilen.

Suunnitelman mukaan Suomenlahden alitse rakennettaisiin rautatietunneli kumpaankin suuntaan sekä huoltotunneli niiden väliin. Rakennustyöt käynnistyisivät vuonna 2025 ja matkustajaliikenne alkaisi vuonna 2040.

Helsingin pormestari Jan Vapaavuori muistutti eilen, että tunnelihanke edellyttää myös tuntuvaa rahoitusta EU:lta.

Kotimaa
Toimittajan kuva
Petteri Savolainen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

20 minuutissa Helsingistä Tallinnaan: Tunnelihanke odottaa ratkaisun hetkiä – liikemies Peter Vesterbackalta määrätietoiset terveiset epäilijöillePeter Vesterbacka vakuuttaa, että Helsingin ja Tallinnan välillä on liikennetunneli jouluaattona 2024 – aasialaisraha herättänyt suomalaisissa kysymyksiä: "Olisiko parempi, että olisimme venäläisiä ja rakentaisimme kaasuputken?"Poliitikot ja EU eivät tue, mutta Peter Vesterbacka aikoo viedä kiinalaismiljardeilla rahoitetun tunnelihankkeensa maaliin: Tukipäätös toiselle tunnelille on "Helsingin huonoa itsetuntoa"Virolaisasiantuntija tunnelista: EU ei halua kiinalaista rahaa vesiinsäVesterbackan Tallinna-tunneliin myydään jo junalippuja: "Ei ole mitään muuta hanketta" – Lauttasaaren kokoiselle tekosaarelle jopa 50 000 ihmisen asuinalueTallinna-tunnelin puuhamies Vesterbacka: Tunneli rakennettaisiin kiinalaisella rahalla – joululahja vuodelle 2024

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:35
    Joulupukki

    Joulupukin virallisesta kotikaupungista syntyi vääntö – Rovaniemi puolustaa tavaramerkkiään

  • 05:22
    Joulu

    BBC ylistää: "Kukaan ei pysty parempaan jouluun, kuin suomalaiset"

  • Eilen23:18
    Rauhanturvaajat

    MTV Uutiset kävi rauhanturvaajien joulutulilla: Rauhoittavia sanoja rauhattomassa maailmassa

  • Eilen21:48
    Sari Essayah

    Kansanedustaja kuumeni Adlercreutzin uskontoselvityksestä: "Onko hyvän joulun toivotuskin jo liian toksista?"

  • Eilen20:55
    Sähköautot

    Tällä ominaisuudella varmistat sähköauton pikalatautumisen joulukohmeessa