HS: Liikenneturva epäilee rike- ja päiväsakkojen korotuksien heikentävän liikenneturvallisuutta
Rikesakkojen ja päiväsakkojen suunnitellut korotukset heikentäisivät liikenneturvallisuutta, epäilee Liikenneturva päivä-, rike- ja yhteisösakkojen korottamista koskevassa lausunnossaan.
Kritiikki käy ilmi oikeusministeriön saamista lausunnoista, joita se pyysi hallituksen esitysluonnoksesta rikoslain muuttamiseksi. Esitysluonnoksessa rikesakko puolitoistakertaistuisi, päiväsakko kaksinkertaistuisi ja yhteisösakko kolminkertaistuisi ensi vuonna.
Asiasta kertoi Helsingin Sanomat.
Sakkoja korotetaan rahan vuoksi
Päivä- ja rikesakkojen korotukset perustuvat hallitusohjelmaan ja ovat hallituksen mukaan osa julkisen talouden välttämättömiä sopeutustoimia. Jos sakkojen muutokset eivät merkittävästi muuta tehtyjen rikkeiden määriä, merkitsee uudistus valtiolle noin 63–68 miljoonan euron vuotuisia lisätuloja.
Liikenneturva vihjaa lausunnossaan, että muutokset saattaisivat jopa lisätä kovia ylinopeuksia ja heikentää sitä kautta liikenneturvallisuutta. Syynä on, että muutokset laajentaisivat niin sanottua muuttumattoman sakon aluetta.
Esimerkiksi 20 kilometriä tunnissa ylinopeutta ajava kuljettaja saisi jatkossa 345 euron rikesakon. Summa olisi sama, jonka pienituloisin autoilija joutuisi maksamaan 60–70 kilometrin ylinopeudesta päiväsakkoina.
Ylinopeudessa sakkorangaistus muuttuu rikesakosta päiväsakoksi, kun ylinopeutta on yli 20 kilometriä tunnissa. Saman suuruinen seuraamus on mahdollinen, kun rikesakko on kiinteä ja päiväsakko tuloperusteinen.
Oikeusrekisterikeskus: Vähäisellä ylinopeudella ja pahoinpitelyllä jopa saman suuruinen rangaistus
Oikeusrekisterikeskus taas kritisoi uudistusta siitä, että rangaistuksen suuruuden pitäisi kuvastaa rikkeen moitittavuutta.
Sen laskelmien mukaan jatkossa vähäisellä ylinopeudella ja varsin vakavalla pahoinpitelyllä olisi jossakin tapauksissa saman suuruinen seuraamus.
Lakihankkeessa yleisesti mainittu ongelma on, että hallitus pyrkii sakkoja korottamalla ensisijaisesti keräämään lisää rahaa. Asiasta huomauttavat esimerkiksi Liikenneturva, Oikeusrekisterikeskus, Suomen Asianajajaliitto ja Poliisihallitus.
Poliisihallitus luonnehtii ajatusta varainkeruusta jopa kestämättömäksi. Sen mukaan rangaistusjärjestelmän tarkoituksena on rikosten ehkäisy, ja muunlaiset tavoitteet voivat murentaa rikosoikeusjärjestelämän oikeutusta, uskottavuutta ja vaikuttavuutta.
Uusimmat
-
23:53
Hamstraus kannatti: Laatikkoon unohtunut koskematon Nintendo-pelikonsoli myytiin 560 000 euron huippuhintaan
-
23:28
Korkeasaaren kupeessa sijaitseva Hylkysaari meni kaupaksi 7 miljoonalla eurolla – tämän kaiken ostaja saa
-
22:39
Kruunupyyssä mitattiin kevään uusi lämpöennätys, 18,3 astetta – katso, kuinka lämmintä oli muualla Suomessa
-
22:30
Tehot 1+3 kuukauden sairausloman jälkeen – tässä SM-liigan puolivälieräavauksen kaikki maalit!
-
22:25
Syyttäjä: George Floyd pyysi apua viimeiseen saakka – "Olisi vaadittu vain hieman myötätuntoa, mutta sitä ei ollut tarjolla"
-
22:10
Intian terveydenhuolto romahtamassa – näin Delhissä jonotettiin viinakauppaan ennen viikon ulkonaliikkumiskieltoa
-
21:55
MTV Uutisten kysely: Korona on muuttanut suuryritysten tapoja – matkustus ei palaa entiselle tasolle ja etätöiden määrä jopa kasvaa
-
21:39
George Russellin ja Valtteri Bottaksen kolarikohuun uusi luku – brittikuljettaja kirjoitti suomalaiselle anteeksipyynnön: "Minä otan vastuun siitä"
-
21:33
Oliko Tshekin tuhoisa asevarastoräjähdys venäläisagenttien kammottava moka? Ministeriltä valaisevaa lisätietoa
-
21:32
Poliisilla usean partion operaatio Outokummussa – kaksi otettu kiinni
-
21:25
Kuuden viikon ravintolasulusta "turpaan joka päivä" – tällaisissa tunnelmissa helsinkiläisravintola avaa ovensa
-
21:19
Ihmepelastus viimeisellä sekunneilla! Tappara saa kiittää maalivahtiaan playoffs-avauksen voitosta
-
20:57
"Eläimet eivät joudu kärsimään" – Minna Lindgrenin tuoreessa kirjassa otetaan kantaa eutanasialakiin
-
20:56
HIFK ja Kärpät järjestivät trillerin – tässä jääkiekon SM-liigan puolivälierien tulokset
-
20:55
Anne Kukkohovi järkyttyi kuultuaan minkälainen naisen asema oli ennen – yksi suvun naisista joutui ripitettäväksi peräti neljä kertaa "salavuoteudesta"
-
20:47
Mestarien liigan ratkaisuun shokkikäänne? Jalkapallojohtaja: Real Madrid ja kumppanit suljetaan Mestarien liigasta perjantaina
-
20:23
Brookelle kävi kiusallinen moka suihkurusketuksen kanssa – julkaisi videon lopputuloksesta: "Jostain syystä luulin, että..."
-
20:22
NHL-tähti takoo kovaa jälkeä täysin järjettömällä työkalulla
-
20:11
Kunnat käyttävät hoitajamitoituksen lisärahan johonkin aivan muuhun kuin vanhuspalveluihin, väittää Hyvinvointialan liitto – ministeriössäkään ei tiedetä mihin
-
20:03
Ruotsin valtionepidemiologi Anders Tegnell näyttää mallia – otti Astra Zenecan rokotuksen
-
Lataa lisää