Hovioikeus arvioi toisin kuin käräjäoikeus, että Kohti vapautta -liikkeen ja kielletyn Pohjoismaisen vastarintaliikkeen toiminta ei ollut olennaisesti samankaltaista.
Helsingin hovioikeus hylkäsi torstaina kahden miehen syytteet, jotka koskivat kielletyn uusnatsijärjestön toiminnan jatkamista toisen nimen alla.
Helsingin käräjäoikeus oli aiemmin tuominnut yhteensä neljä miestä laittomasta yhdistystoiminnan harjoittamisesta. Oikeuden mukaan tuomitut olivat jatkaneet kielletyn uusnatsijärjestön Pohjoismaisen vastarintaliikkeen (PVL) toimintaa Kohti vapautta -liikkeen (KV) nimissä. Kyse oli muun muassa Kohti vapautta -liikkeen mielenosoituksista vuosina 2019–2020.
Korkein oikeus määräsi PVL:n lakkautettavaksi syksyllä 2020. Jo sitä ennen liike oli määrätty väliaikaiseen toimintakieltoon.
Miehistä kaksi tyytyi tuomioonsa ja kaksi valitti hovioikeuteen. Hovioikeus katsoi, että KV oli ollut ideologisilta näkemyksiltään samankaltainen PVL:n kanssa. Hovioikeuden mukaan asiassa esitetty todistelu ei kuitenkaan osoittanut KV:n ja PVL:n toiminnassa olennaista samankaltaisuutta.
Hovioikeus hylkäsi miesten syytteen laittomasta yhdistystoiminnan harjoittamisesta. Toinen miehistä oli käräjäoikeudessa tuomittu myös kahdesta ja toinen kolmesta kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Hovioikeus piti tältä osin käräjätuomion ennallaan. Koska hovioikeus hylkäsi yhdistyssyytteen, se alensi miehille käräjillä määrättyjä sakkorangaistuksia hieman.
Lue lisää: Presidentti Niinistö huolissaan rasismin ja antisemitismin noususta – pitää Turun synagogan sotkemista huolestuttavana
Synagogan töhrijän rangaistus aleni
Samassa yhteydessä käräjäoikeudessa oli tuomittu kolmikymppinen mies Turun juutalaisen seurakunnan synagogaan kohdistuneesta törkeästä vahingonteosta tammikuussa 2020. Oikeuden mukaan kolmikymppinen mies töhri synagogan ulkoseiniä punaisella maalilla ja kiinnitti synagogan porttiin kyltin, jossa oli muun muassa nyrkin kuva ja juutalaisiin kohdistunut vihakirjoitus.
Mies sai käräjiltä vuoden ja kolmen kuukauden ehdollisen vankeustuomion törkeästä vahingonteosta, ampuma-aserikoksesta ja kolmesta kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Hovioikeus hylkäsi yhden kiihotussyytteistä ja alensi miehen rangaistuksen vuoteen ja vajaaseen kahteen kuukauteen ehdollista.
