Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hovioikeuden raportti: Suomeen tarvitaan mediatuomareita

Helsingin hovioikeuden raportti ehdottaa Suomeen erityisiä mediatuomareita oikomaan vääriä käsityksiä tuomioistuimista.
Helsingin hovioikeuden raportti ehdottaa Suomeen erityisiä mediatuomareita oikomaan vääriä käsityksiä tuomioistuimista.
Julkaistu 17.03.2017 11:32

Jarkko Sipilä

jarkko.sipila@mtv.fi

sipilamtv3

Helsingin hovioikeuden laatuhankeraportti ehdottaa Suomeen mediatuomareita. Näiden nimettyjen ammattituomareiden tehtävänä olisi muun muassa oikoa julkisuudessa ja sosiaalisessa mediassa esiintyviä virheellisiä tietoja ja käsityksiä.

- Mitä enemmän annamme tietoa, sitä oikeudenmukaisemmiksi tuomiot koetaan, määräaikainen hovioikeudenneuvos Petra Spring sanoi esitellessään raporttia Helsingin hovioikeuden lainkäyttöpäivässä.

Mediatuomarit eivät kommentoisi omia tuomioitaan eivätkä arvostelisi kollegoidensa tuomioita, mutta pystyisivät julkisuudessa selostamaan ratkaisun syitä ja taustoja.

- Mediatuomarijärjestelmällä voidaan lisätä tuomioistuinten osallistumista julkiseen keskusteluun ilman, että riippumattomuus ja puolueettomuus kärsivät, raportissa todetaan.

Nämä mediatuomarit voisivat osallistua keskusteluun myös oma-aloitteisesti.

Mediatuomareita voisi olla muutama jokaisessa tuomioistuimessa ja he saisivat koulutusta tehtäviinsä. Vastaava järjestelmä on käytössä muun muassa Ruotsissa.

Tuomarit eivät luota mediaan

Raportin mukaan tuomareiden ”luottamus mediaa kohtaan ei välttämättä ole kovin korkealla tasolla”.

Siinä todetaan myös, että ”monen tuomarin on vaikea nähdä mitään positiivista yhteistyössä median kanssa”.

Raportti kehottaa tuomareita kuitenkin muuttamaan asenteitaan.

- Kun kuitenkin luottamus tuomioistuimiin edellyttää oikeudenkäynnin julkisuutta, jonka tosiasiallinen toteuttaja on media, ei yhteistyölle juurikaan ole vaihtoehtoja. Ainoa keino, jolla uutisointiin voi vaikuttaa, on sen varmistaminen, että medialla on käytettävissään riittävästi oikeaa tietoa. 

Perustelut selkeiksi

Raportissa korostetaan myös sitä, että tuomiot ja erityisesti sen perustelut kirjoitetaan selkeästi ja ymmärrettävästi.

- Tuomarin tulisi osata havaita sellaiset ratkaisun kohdat, jotka on mahdollista tulkita väärin tai jotka voivat tarkemmin perustelemattomina aiheuttaa aiheetonta epäluottamusta tuomioistuinten toimintaa kohtaan.

Raportti suosittelee myös tiedotteiden laatimista tiedotusvälineitä kiinnostavista jutuista.

- Tuomioistuinten olisi periaatteessa mahdollista tiedottaa oikeudenkäynneistään ja ratkaisuistaan myös sosiaalisessa mediassa esimerkiksi Facebook- tai Twitter-tilin kautta linkeillä, jotka johtavat tuomioistuimen kotisivuilla julkaistuihin tiedotteisiin.

Työryhmän mukaan ongelmana on se, että näitä voitaisiin kommentoida epäasiallisesti tai valheellisesti. Toisaalta tällöin kommentteihin olisi helpompi vastata antamalla oikeaa tietoa.

- Sosiaalisessa mediassa käytävään keskusteluun vaikuttaminen on hyvin haastavaa, mutta on suositeltavaa, ettei tuomioistuin tällaisessakaan tilanteessa jää passiiviseksi.

Lisää aiheesta:

Voidaanko maalittamisesta pian rangaista rikoslaissa? – "Tuhansien ihmisten saattaminen vastuuseen voi olla hankalaa"Rikosoikeuden professori: "On tapauksia, joissa oikeusjärjestelmää on pyritty käyttämään väärin"Oikeusministeri Häkkänen ottaisi maallikkotuomarinimitykset pois kunnanvaltuustoilta: "Oikeuslaitoksen ja politiikan väliin on rakennettava vielä vahvempaa muuria"Käräjätuomari Petra Springin kolumni: Tuomarilta odotetaan oikeudenmukaisuutta, ei ankaruuttaOikeusministeri: Väkivalta- ja seksuaalirikosten rangaistusten koventamisesta päätöksiä alkutalvestaPoliitikkojen rikostuomiot huolestuttavat tulevaa oikeusministeriä
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen20:15
    Rikospaikka

    Ulkomaalaisten osuus huumerikollisista Suomessa räjähti

  • Eilen17:25
    Iso-Britannia

    32-vuotiasta miestä syytetään kymmenestä murhan yrityksestä Britannian junapuukotuksessa

  • Eilen17:05
    Mielenterveys

    Itsetuhoiset ihmiset poliisin kasvava haaste – pahimmillaan yrittävät saada poliisin ampumaan

  • Eilen16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta

  • Eilen16:15
    Tampere

    Syyttäjä: Perhettään vuosia jäljittänyt ukrainalaismies puukotti entistä puolisoaan Tampereella pienen lapsensa nähden