Ferran Sibila valittiin marraskuun alussa Helsingin Jalkapalloklubin miesten edustusjoukkueen päävalmentajaksi, vaikka hän voisi ikänsä puolesta hääriä kentälläkin. 35-vuotias espanjalainen on nuorempi kuin esimerkiksi keskuspuolustaja Joona Toivio.
Sibila kertoi tiistaina HJK:n lehdistötilaisuudessa, että valmennusinto heräsi, kun kasvattajaseuran torjunta vei pelihalut.
– Pelasin akatemiassa 17-vuotiaaksi asti, jolloin minulle ilmoitettiin, etten ollut tarpeeksi hyvä Espanyolin ykkösjoukkueeseen. Siitä hetkestä alkoi valmennusurani.
Espanyol on Barcelonan jälkeen Katalonian toiseksi perinteikkäin jalkapalloseura, joten kunnianhimoa oli ehtinyt kehittyä. Yliopiston alku palautti kuitenkin Sibilan jalat maan pinnalle, mikä sai hänet rakastumaan tulevaisuuden ammattiinsa.
– Menin kouluun ajatellen, että tiedän kaiken jalkapallosta. Kun kuuntelin opettajaa kymmenen minuuttia, ajattelin, etten tiedä mitään jalkapallosta. Tämä sai minut inspiroitumaan ja opiskelemaan lajia.
LUE MYÖS: MTV Urheilun tiedot: Huuhkajista tuttu hyökkääjä siirtyy Seinäjoelle
HJK:ssa hän toimii seuraavat kaksi vuotta ensi kertaa ammattilaisjoukkueen päävalmentajana. Usean Ruotsin-apuvalmentajavuoden aikana mukaan tarttui arvokasta kokemusta, viimeisimpänä sunnuntaina maan mestaruus Malmö FF:n kanssa.
