Jalkapallon Mestarien liigan dramaattiset puolivälierät tuottivat välieräparit, jollaisia vain harva osasi odottaa. Ensimmäistä kertaa yli 20 vuoteen neljän parhaan joukossa ei nähdä lainkaan espanjalaisia tai englantilaisia seuroja.
Kilpailun suurimmaksi ennakkosuosikiksi nousi puolivälierävaiheessa Barcelonan 8-2-voitolla elävältä haudannut Bayern München.
– Jos aikoo pysäyttää Bayernin, täytyy onnistua pelisuunnitelmassa täydellisesti ja pelata melkein elämän paras peli, C Moren jalkapalloasiantuntija Simo Valakari ennakoi Tulosruudun vieraana.
– He pelaavat todella hienoa kokonaisvaltaista jalkapalloa. Pelaaminen on monipuolista, pystytään iskemään vastaan ja juoksemaan linjan taakse, hienoja kombinaatioita, pelaajien ajoitukset toimivat, ja he nauttivat. Lisäksi Bayernin palloton pelaaminen on niin koordinoitua, että heidän prässinsä alta on vaikeaa päästä pois.
Alapuolella Bayern Münchenin ja Barcelonan välisen puolivälierän maalikooste. Juttu jatkuu videon jälkeen.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Bayern kohtaa keskiviikon välierässä ranskalaisen Lyonin, joka on pudotuspelitaipaleensa varrella pudottanut kaikkien yllätykseksi niin Juventuksen kuin Manchester Citynkin.
– Jos miettii, missä Bayernia voisi ehkä haavoittaa, se voisi olla heidän korkea linjansa. He (Bayern) kuitenkin luottavat hyökkäävien pelaajiensa kovaan prässiin, ettei palloja tule oman linjan taakse, Valakari pohti.

