Jonne Rinteen aamuinen hiihtolenkki Järvenpäässä keskeytyi, kun hän sattumalta joutui tulipalopaikalle.
Rinne oli hiihtänyt palopaikan ohi vain paria minuuttia aiemmin, kun hän havahtui kitkeränä ja voimakkaana leijailevaan savunhajuun. Lenkki keskeytyi ja Rinne lähti etsimään, mistä savunhaju tulee.
Pian hän huomasi rivitalon, jonka vieressä paloi henkilöauto. Kun hän otti kuulokkeet pois päästään, kuuli hän naisen huutavan hädissään apua.
– Vaikka saavuin paikalle hyvin äkkiä, oli auton keula jo silloin täyden palon vaiheessa. Nämä palot leviävät hyvin nopeasti ja jos tämä olisi tapahtunut yöllä, tilanne olisi voinut olla toinen. Minuutit ovat näissä tilanteissa hyvin tärkeitä, Rinne kertoo MTV Uutisille.

