Lämpötilojen kirjo on tällä viikolla suuri. Lapissa ollaan paikoin -30 asteessa, viikonloppuna puolestaan lounaassa kolkutellaan +10 asteen lukemia. Torstain sateet alkavat laajalti lumena ja räntänä etelässä ja lännessä, mutta lumi ei näillä alueilla pysy maassa pitkään. Itään ja pohjoiseen on tulossa lunta loppuviikolla.
Tänään keskiviikkona lumisadealue on kulkenut maan keskiosan yli kohti kaakkoa. Ajokeli on paikoin huono.
Osassa Lappia pakkanen on puolestaan kireää. Sodankylässä on ollut tänään jo -30,3 astetta. Tämä on talven toistaiseksi kylmin lukema. Muoniossa on mitattu -30,0 astetta.
– Pakkanen kiristyy edelleen. Ensi yö ja torstaikin ovat Lapissa hyvin kylmiä, sanoo MTV Uutisten meteorologi Markus Mäntykannas.
Torstaina iltapäivällä Etelä- ja Länsi-Suomeen leviää sateita.
– Nämä sateet alkavat valtaosaltaan lumena, mutta muuttuvat vetisemmiksi lounaisrannikolta alkaen. Lounais- ja etelärannikolla lumi ei jää pitkäksi aikaa maahan.
Perjantaina tuuli alkaa voimistua, merellä tuuli on kovaa.
– Perjantaiksi on tulossa lumipyry Pohjois- ja Itä-Suomeen. Lunta voi tulla kymmenisen senttiä. Etelässä ja lännessä sateet ovat enimmäkseen vettä, ennustaa Markus Mäntykannas.


