Helsingin eläinsuojeluyhdistys Hesy on ollut viime aikoina julkisuudessa henkilöstöriitojen ja työsuojelun epäkohtien vuoksi. Viikonloppuna huipentunut puheenjohtajakisa äityi likaiseksi viime metreillä.
Helsingin eläinsuojeluyhdistyksen puheenjohtajakilpailu sai viime viikolla rumia piirteitä, kun Hesyn puheenjohtajan paikalle pyrkinyt Nina Willberg kertoi Facebook-päivityksessään saaneensa paketin, joka sisälsi ulostetta.Willbergin työpaikalle myös soitettiin useita häirikköpuheluita, kertoo HS.
Yhdistyksen puheenjohtajaksi vastikään viikonloppuna valittu Hannele Luukkainen paljastaa, että myös häntä painostettiin luopumaan puheenjohtajakisasta rajuin keinoin.
– Sain uhkauksia ja kiristyskirjeitä siitä, että jos en luovu ehdokkuudesta, julkisuuteen tulee kaikenlaista lokaa niskaan, Hesyn puheenjohtajaksi kahden vuoden tauon jälkeen palannut Luukkainen kuvailee Huomenta Suomen puhelinhaastattelussa.
Kohu työpaikkakiusaamisesta
Hallitusriitojen ja luottamusmieskadon lisäksi Hesyä on piinannut myös huono työilmapiiri ja työpaikkakiusaamisen kierre.
HS:n mukaan viime marraskuussa Hesyn jättivät toiminnanjohtaja, hallituksen puheenjohtaja ja neljä eläintenhoitajaa. Lehtitietojen mukaan työsuojeluviranomaiset ovat antaneet yhdistykselle aikaa kesäkuun puoliväliin saakka järjestää henkilöstön työolot kuntoon. Järjestölle on langetettu 8 000 euron uhkasakko.