Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yrittäjägallup: Ukrainan sodan luoma epävarmuus vaikuttaa vahvasti pk-yrityksiin

Yli 40 prosenttia vastaajista sanoi, että tilausmäärät ovat vähentyneet viimeisen vuoden aikana sodan aiheuttaman yleisen epävarmuuden vuoksi.
Yli 40 prosenttia vastaajista sanoi, että tilausmäärät ovat vähentyneet viimeisen vuoden aikana sodan aiheuttaman yleisen epävarmuuden vuoksi.Lehtikuva
Julkaistu 18.10.2025 07:27

MTV UUTISET – STT

Sodan vaikutusten voimakasta kasvua raportoitiin muun muassa Itä-Suomesta sekä rakentamisen alalta.

Ukrainan sodan aiheuttama epävarmuus vaikuttaa edelleen vahvasti pieniin ja keskisuuriin yrityksiin, selviää Suomen Yrittäjien yrittäjägallupista. 

Yli 40 prosenttia vastaajista sanoi, että tilausmäärät ovat vähentyneet viimeisen vuoden aikana sodan aiheuttaman yleisen epävarmuuden vuoksi.

Vajaat 30 prosenttia katsoi Venäjän hyökkäyssodan vaikuttaneen viimeisen vuoden aikana raaka-aineiden ja energian hintojen nousuun.

–  Sota tuntuu laajalti pk-yritysten arjessa. Epävarmuus ja kustannusten nousu ovat vaikeuttaneet monien pk-yritysten toimintaa. Ei ole ihme, että kasvua on ollut vaikea saada aikaan, sanoo Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen tiedotteessa.

"Moni toimii varovaisesti"

Kyselyn vastaajista vajaat 30 prosenttia katsoi sodan vaikutusten voimistuneen hieman tai selvästi sen alkamisen jälkeen. Vajaat 40 prosenttia koki, että vaikutukset ovat säilyneet ennallaan.

Sodan vaikutusten voimakasta kasvua raportoitiin muun muassa Itä-Suomesta sekä rakentamisen alalta.

–  Moni yrittäjä toimii varovaisesti, koska sota jatkuu eikä ole merkkejä sen loppumisesta. Se näkyy investoinneissa ja on myös ajanut nostamaan hintoja. Jos sota saadaan loppumaan, se voi tuoda merkittävästi vauhtia talouteen, Pentikäinen sanoo.

Verianin toteuttamaan kyselyyn vastasi 1  175 pk-yrityksen edustajaa lokakuun alussa. Tulosten luottamusväli on kokonaistulosten osalta 2,9 prosenttiyksikköä suuntaansa.

Lisää aiheesta:

Iloisia uutisia pk-yritysten näkymissä – ministeri näkee merkkejä talouden elpymisestäInflaatio kurittaa: Yritykset raportoivat kannattavuuden heikentyneenHintojen nousulle ei näy loppua: Suomalaisyrityksistä 72 prosenttia suunnittelee korotuksiaYrittäjägallup: Lähes neljännes yrityksistä nostaa hintoja – syynä sotaKoronan tuoma epävarmuus näkyy yhä teknologiateollisuudessa – puolet yrityksistä arvioi hiljaisimman ajan olevan vasta edessäEK:n koronakysely: Kolmasosa yrityksistä kehittänyt uutta toimintaa kriisin aikana
TalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen16:51
    STT

    Ministeri Ranne: STT:n tilanne ei ratkea tämän vuoden puolella

  • Eilen14:42
    Lapset

    Vuoden isovanhempi Sixten Korkman ei leikkaisi lapsilta: "Eivät he ole aiheuttaneet taloutemme ongelmia"

  • Eilen10:53
    Politiikka

    Suomi-kärryyn löytyi jarru, nyt tarvittaisiin kaasukin: "Monta vaalikautta niukkuuden jakamista"

  • Eilen06:10
    Pankit

    Yrittäjät kokevat lainavaikeuksia pankkien kanssa – Nordea sanoo haluavansa enemmän riskiä

  • to21:42
    Yritykset ja brändit

    Koulukiusatusta tietokonenörtistä rikkaaksi yrittäjäksi – erikoishaastattelussa Varustelekan Valtteri Lindholm