Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsinki-Vantaalla tehostettava koronatoimia Turun malliin – valtioneuvoston ja STM:n tuki tarvitaan, arvioi Husin diagnostiikkajohtaja Lehtonen

1:19THL koronatilanteesta:"Tällä hetkellä ei ole merkkejä siitä, että kevään tilanne olisi toistumassa""Tällä hetkellä ei ole merkkejä siitä, että viime kevään tilanne olisi toistumassa"
Julkaistu 27.08.2020 18:32

MTV UUTISET - STT

Matkustajalla pitäisi olla mahdollisuus päästä karanteenista, jos koronanegatiivisuus uskottavasti todistettu.

Koronaviruksen torjuntatoimia olisi syytä tehostaa Helsinki-Vantaan lentoasemalla Turun mallin mukaisesti. Näin arvioi Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (Hus) diagnostiikkajohtaja Lasse Lehtonen.

– Minusta aika pitkälti se, mitä Turussa on tehty, olisi hyvä toimintamalli, hän sanoo STT:lle.

Turun lentoasemalla Skopjesta Pohjois-Makedoniasta tulevia matkustajia on määrätty viranomaiskaranteeniin, sillä alue luokitellaan korkean riskin alueeksi.

– Tartuntatautilääkäri on lyönyt koneesta tulleille matkustajille karanteenipäätöksen kouraan. Se on tartuntatautilain mukaan täysin korrekti menettely.

Hän lisäisi kuitenkin mahdollisuuden vapautua karanteenista yhdellä tai kahdella negatiivisella testituloksella. Tällainen on käytössä joissakin muissa maissa.

Vantaan kaupunki paljon vartijana

Helsinki-Vantaan lentoasemalla matkustajia ei ole määrätty karanteeniin, vaan karanteeni on ollut omaehtoista. Testiin meneminen on myöskin ollut vapaaehtoista. Torjuntatoimenpiteistä vastaa Vantaan kaupunki, jonka sosiaali- ja terveysjohtaja Timo Aronkytö on sanonut pitävänsä tehtyjä koronan torjuntatoimia toistaiseksi riittävinä. Hänen mukaansa Vantaan kaupunki odottaa uusia ohjeita viranomaisilta, mikäli tautitilanne pahenee.

Lehtonen pitää ymmärrettävänä, että Vantaan kaupungin terveydenhuollolle tilanne on haastava.

– Sitä kautta kulkee matkustajia ja tavaraliikennettä paljon, joten päätöksillä on valtakunnallisia seurauksia. Täytyisi olla selkeästi valtioneuvoston ja sosiaali- ja terveysministeriön tuki niille linjauksille, joita tehdään, jotta ratkaisut ovat kestäviä.

Suomessa todettavista koronatartunnoista tällä hetkellä noin puolet on kotoperäisiä ja puolet peräisin ulkomailta.
Liikenne- ja viestintävirasto Traficom ilmoitti torstaina, että lentoyhteys Skopjen ja Turun välillä keskeytetään kahdeksi viikoksi perjantaista alkaen.

Negatiivinen tulos voisi vapauttaa karanteenista

Karanteenipäätöksen saaneen täytyy lähtökohtaisesti pysyä kotona tai ulkomailta tulevan matkailijan tarkoitukseen sopivassa hotellissa, eikä hän saisi olla kosketuksissa ulkomaailmaan. Kahden viikon automaattinen karanteeni ilman mitään joustonvaraa aiheuttaa kuitenkin Lehtosen mielestä kohtuuttomia hankaluuksia esimerkiksi yrityksille, joista pitäisi tehdä työmatkoja ulkomaille.

Siksi karanteeniin joutuneella pitäisi olla mahdollisuus todistaa itsensä ulos karanteenista. Nykylainkin puitteissa olisi mahdollista, että tartuntatautilääkäri voisi vapauttaa yhden tai kahden negatiivisen tuloksen jälkeen karanteenista.

Tällaisiin tilanteisiin on tuomassa helpotusta pika-PCR-testi, jolla saadaan vastaus noin kahdessa tunnissa. Niitä saadaan Helsinki-Vantaan lentokentällekin Lehtosen arvion mukaan syys-lokakuun vaihteessa.

Koronatestitodistus pakolliseksi matkustajille

Useilla kymmenillä Skopjesta saapuneiden lentojen matkustajilla on todettu koronatartunta, joten massatestaus on tuottanut tulosta. Jotta resurssit voitaisiin vielä paremmin kohdentaa sinne, missä riski on suurin, Lehtonen ottaisi myös yksilötasolle käyttöön niin sanotut riskilaskurit. Näillä selvitetään, mitä henkilö on ulkomailla tehnyt ja kauan oleskellut missäkin.

Joiltain osin tartuntatautilaki kaipaisi Lehtosen mielestä päivittämistä. Esimerkkinä hän mainitsee Suomeen saapuvilta matkustajilta vaadittavan koronatestitodistuksen, jolla he osoittaisivat, etteivät sairasta tautia.

Lue lisää: Husin johtajan mukaan kotimaan tartunnat matkustusta suurempi koronariski, kokoontumisia saatetaan joutua taas rajoittamaan – "Lapset eivät juurikaan tartuta"

STM kertoo, miksi Helsinki-Vantaalla jaettiin lähes kaksi viikkoa vanhentuneita karanteeniohjeita

Lisää aiheesta:

STM:n Varhila: Uudenmaan kunnat eivät noudata tartuntatautilakia linjauksillaanLaajennetut koronatestaukset voivat tuoda ruuhkia Helsinki-Vantaalle: "Lentokenttää ei ole suunniteltu tämäntyyppisen toimintaan"Yhdenkään lentoreitin keskeyttämisestä ei ole harkittu, vaikka tartuntaryppäitä on tullut ulkomailta: "Emme voi pitää lähtötestausta luotettavana"Tuhat lomailijaa toi elokuussa koronan toisen aallon Suomeen – Turkista tulleilla matkailijoilla eniten tartuntoja lokakuussaVoisiko Suomeen tuleville matkailijoille tehdä henkilökohtaisen riskilaskurin? – "Ibizalta tuleva bilettäjä, joka tulee Lappiin juhlimaan, on suurempi riski"Pohjois-Makedoniasta saapunut kone laskeutui Turkuun: Kaikki matkustajat joutuvat pakkokaranteeniin – näin sitä valvotaan
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 00:01
    Talous

    Nyt se on laskettu: Hyvätuloisten ostovoima kasvaa, yksinhuoltajilla ja työttömillä heikkenee

  • Eilen20:05
    SDP

    Kaupunginvaltuutettu liioitteli tutkintoaan – SDP:n piiripomo: "meillä ei ollut tietoa"

  • Eilen19:35
    Viiden jälkeen

    Sami Hedberg yllätti Viiden jälkeen -ohjelman juontajat kesken loppujuonnon – "Ovi on tuolla"

  • Eilen18:21
    Rakentaminen

    Valtioneuvoston linnan sisäpihan talon saa purkaa

  • Eilen17:44
    Nokia

    Nvidialta miljardisijoitus Nokiaan – osakkeet huimassa nousussa