Suomeen saapuvien matkustajien laajennettu koronatestaus voi aiheuttaa ainakin ensi alkuun ruuhkaa Helsinki-Vantaan lentoasemalla, arvioi diagnostiikkajohtaja Lasse Lehtonen Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiristä (Hus).
Lentokenttäyhtiö Finavia kertoi tiedotteessaan, että Helsinki-Vantaan lentokentällä alkaa tänään perjantaina ulkomailta Suomeen saapuvien laajennettu koronatestaus. Testaaminen on yhä vapaaehtoista, mutta saapujia pyritään ohjaamaan sen piiriin aiempaa kattavammin.
– Sinne on yritetty järjestää lisää väkeä ja linjoja, mutta veikkaan, että kohtalainen jono sinne tulee, Lehtonen snoo STT:lle.
Lue myös: Helsinki-Vantaalla alkavat tänään laajennetut koronatestaukset
Uuden linjauksen mukainen testaustarve pyritään kattamaan monin tavoin.
– Näytteenottoväkeä on palkattu pitkin syksyä sekä varmaan osin siirretään muista paikoista ja käytetään kilpailutettuja palveluntuottajia.
Ajan saa verkkopalvelusta kohdepaikkaan
Tällä hetkellä Lehtosen mukaan lentoasemalle saapuu päivittäin noin 2 000–2 500 matkustajaa. Enimmillään heistä on testattu 800 päivässä. Lentoaseman koronatestauksista vastaavat Vantaan kaupunki ja Hus.
