Hiihtolenkillä kadonneen abiturientti Rasmus Räsäsen etsintöjä jatkettiin lauantaina Helsingin Lauttasaaressa ja lähialueilla mittavin viranomais- ja vapaaehtoisvoimin.
Lue myös uusi juttu:
18-vuotias Räsänen nähtiin viimeisen kerran torstaina, kun hän poistui kotoaan Lauttasaaresta. Äidin mukaan pojan näki viimeksi pikkuveli. Nuorukainen oli puhunut kaverinsa kanssa hiihtämään lähtemisestä.
– Hän oli lähtiessään huikannut vielä pikkuveljelle, että on tosi hieno ilma, mä lähden nyt ulos, äiti sanoo.
Kotona huoli heräsi, kun poika ei ollut palannut yöksi kotiin.
– Hän ei ollut vielä illalla kotona, mikä oli ihan normaalia. Hän viettää usein aikaa kirjastossa ja on menossa kavereiden kanssa. Nyt kun koulu on loppu ja on ylioppilaskirjoitukset, hän saattaa olla ystäviensä kanssa arki-iltaisinkin myöhään, äiti kertoo.
– Kun sänky oli seuraavana aamuna tyhjä ja hiihtovarusteet kateissa, tajusimme, että nyt on asiat pielessä.


