Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsingin ydinkeskustassa öinen joukkotappelu: Jalkapallofanit ottivat yhteen – osallisena jopa 15 henkilöä

Kuvituskuva
KuvituskuvaLehtikuva
Julkaistu 24.09.2017 10:09
Toimittajan kuva

Päivi Hannula

paivi.hannula@mtv.fi

paivihannula

Helsingin poliisin tiedotteen mukaan useat poliisipartiot saivat hälytyksen joukkotappelusta Helsingin Rautatieaseman läheisyydessä sijaitsevalla Kaivopihalla. Hälytys tuli yöllä kello 0.36. 

Ilmoituksen mukaan joukko jalkapalloseura HJK:n kannattajia oli saapunut junalla Helsinkiin ja lähtenyt kävelemään kohti Kaivopihaa. Matkalla pienempi miesjoukko oli alkanut huutaa heille Ilveksen kannatushuutoja.

Ensin miehet olivat ilmoituksen mukaan keskustelleet keskenään. Huutelu ei kuitenkaan ollut loppunut. Tilanne kärjistyi lopulta siihen, että miehet alkoivat tapella.

Yksi ambulanssilla sairaalaan

Erään todistajan mukaan joukkotappelu sai alkunsa siitä, että yksi mies löi toista kasvoihin. Pahoinpitelyn uhri kaatui maahan ja löi päänsä, jonka jälkeen hän käyttäytyi sekavasti. Hänet toimitettiin ambulanssilla sairaalaan.

Useammat todistajat ovat kertoneet poliisille, että olivat ensin kuulleet huutelua HJK:n jalkapallojoukkueen puolesta sekä jotakin Ilveksen jalkapallojoukkueesta. Yhtäkkiä olikin ollut käynnissä joukkotappelu, johon osallistui 10-15 henkilöä.

27543393
Joukko HJK:n kannattajia saapui todistajien mukaan Rautatieasemalle, josta on lyhyt matka vilkkaalle Kaivopihalle. Tappeluun Kaivopihalla osallistui jopa 15 henkilöä. KUVA: LEHTIKUVAStr / Lehtikuva

Vartija käytti paprikasumutetta

Paikalle tullut vartija käytti tilanteessa niin kutsuttua paprika- eli OC-sumutetta. Kertomansa mukaan hän suihkutti sitä ainakin kolmen tappelun keskiössä olleen miehen kasvoihin. Sivullisiin sumutteen käyttö ei ilmeisesti vaikuttanut.

Paikalle tulleet poliisit ottivat tappelun johdosta kiinni yhden henkilön. Lisäksi kaikkien henkilöllisyydet kirjattiin asian myöhempää selvittelyä varten. Useat saivat vertavuotavia vammoja.

Osa tappelijoista ei suostunut puhumaan poliisille, ja tappelua tai ainakin huutelua yritettiin jatkaa vielä poliisin tulon jälkeenkin.

Tilanne rauhoittui sen jälkeen, kun poliisi määräsi joukon hajaantumaan. Asiaa tutkitaan pahoinpitelynä.

"10-15 aktiivista toimijaa"

Rikosylikonstaapeli Mika Myöhänen Helsingin poliisista kertoo, että näin laaja ottelujen ulkopuolella tapahtunut jalkapallofanien joukkotappelu on harvinainen.

– Derbyjen ulkopuolella tällaisia ei ole ollut. Poliisipartioita meni paikalle niin paljon kuin saatiin. 

Tapauksella on paljon sivullisia silminnäkijöitä. Hätäkeskukseen tuli tappelusta useita ilmoituksia.

Tällä hetkellä poliisi ei vielä osaa sanoa, kuinka montaa henkilöä epäillään rikoksesta.

– Se selvenee vielä tutkinnan aikana. Siinä oli 10-15 aktiivista toimijaa. Paikalla oli kuitenkin paljon porukkaa, ja osa on todistajan asemassa.

10:25 Juttuun lisätty poliisin kommentti sekä täsmennetty sitä, miten joukko yritti jatkaa tappelua tai ainakin huutelua vielä poliisin tulon jälkeen.

Lisää aiheesta:

Joukkotappelu sporttibaarin edustalla – ravintoloitsija: HIFK:n ultrakannattajat aloittivat väkivallanAmpuja tulitti 16-vuotiasta Töölössä ja pakeni – "Useampi laukaus osui uhriin"Joukkotappelu romutti ravintolan Helsingissä – työntekijä sai pullosta ja tuolistaYksikään Helsinki Cupin käsirysyyn osallistuneista ei ole ilmoittautunut – poliisi pyytää videoitaPoliisi selittää: Tästä syystä Kaivohuoneella pahoinpidellyn nuoren miehen kuolemaa ei ole saatu selvitettyä – vihjeitä toivotaan yhäJoukkio hakkasi teinityttöä Espoossa – silminnäkijä kertoo järkyttävästä tilanteesta: "Takoivat nyrkillä naamaan – sanoin miehelleni, että nopeasti väliin tai tapahtuu tosi pahaa"
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 05:30
    Huumeet

    Lain porsaanreiät ja jatkuva kilpajuoksu: Tullijohtaja kertoo, miksi kamppailu muuntohuumeita vastaan on niin vaikeaa

  • Eilen18:20
    Meksiko

    Meksikon presidenttiä ahdisteltiin keskellä toria – törkeä tilanne tallentui videolle

  • Eilen15:19
    Poliisi

    Kahta miestä epäillään laittomien aseiden välityksestä

  • Eilen12:26
    Kuolemantapaukset

    Auton alle päiväkodin pihalla jäänyt 3-vuotias on kuollut

  • Eilen10:37
    Varkaudet

    Ikävä ilmiö alkanut taas – poliisilta varoitus