Helsingin kaupunki alkaa etsiä uusia ratkaisuja ruoka-avun järjestämiseen.
Jutun uutisvideo on tammikuulta 2018 Huomenta Suomesta.
Helsinki haluaa etsiä uudenlaisia ruoka-avun jakamisen keinoja yhdessä seurakunnan ja järjestöjen kanssa. Kaupungissa noin 10 000 henkilöä asioi leipäjonoissa.
Lue myös:
– Pakkasessa ruoka-avun jonottaminen ei ole ihmisarvon mukaista. Leipäjonoja on ollut Suomessa 1990-luvun alusta lähtien ja kuten olemme nähneet, ne eivät ole auttaneet vähentämään köyhyyttä. Tarvitsemme nyt yhteistoimin uusia tapoja nostaa ihmisiä ylös jonoista ja ennaltaehkäistä ruoka-avun tarvetta, apulaispormestari Sanna Vesikansa kertoo kaupungin tiedotteessa.
Leipäjonot halutaan muuttaa yhteisöiksi
Kaupunki on kutsunut koolle työpajan asian ratkaisemiseksi. Työpajassa ovat mukana sosiaali- ja työllisyyspalveluiden lisäksi järjestöjen ja seurakuntien diakoniatyön edustajat. Leipäjonoista yhteisöihin -työpaja tähtää siihen, että leipäjonot voitaisiin korjata yhteisöllisellä toiminnalla.