Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsingin hammashoitofarssi jatkuu – apulaispormestarilta ankaraa ryöpytystä: "IT-maailmassa on yhä villin lännen meno"

2:09Asiantuntijoiden huoli hammashoidon valinnanvapauden toteutumisesta kasvaa
Julkaistu 16.05.2018 07:32
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Uusi potilastietojärjestelmä on aiheuttanut Helsingin hammashoidolle suurta harmia. Sosiaali- ja terveystoimen apulaispormestari Sanna Vesikansa (vihr.) on pahasti pettynyt järjestelmän toimittaneeseen Tietoon.

Minkälaisia vaikutuksia hammashuollon valinnanvapaudella voi toteutuessaan olla? Katso video!

Lifecare-järjestelmän käyttöönotto on johtanut siihen, että kiireettömän ajanvarauksen linja on jouduttu sulkemaan usean otteeseen.

MTV Uutiset kertoi lauantaina Arto Sivosesta, joka sai kinastelun jälkeen ajan lohjenneelle hampaalleen elokuulta.

Helsinkiläiset ovat ärsyyntyneet ongelmista, ja asia on herättänyt runsaasti keskustelua sosiaalisessa mediassa.

"Olen henkilökohtaisesti aika vihainen"

Helsingin sosiaali- ja terveystoimen apulaispormestarin Sanna Vesikansa syyttää tilanteesta järjestelmän takana olevaa tietojärjestelmäyhtiö Tietoa.

– Palvelu otettiin helmikuussa käyttöön, ja se on toiminut huonosti siitä eteenpäin, Vesikansa tiivistää.

Helsingin kaupungin vs. johtajahammaslääkäri Merja Auero kertoi MTV Uutisille, ettei Lifecare-järjestelmä ole osannut huomioida Helsingin suurta asukasmäärä.

Vesikansa sanoo olevansa tästä "todella ihmeissään".

– Olen henkilökohtaisesti aika vihainen siitä, miten tätä on toimittajan päässä hoidettu. Jos ongelmia on, korjausten pitäisi tapahtua ihan toisella vauhdilla kuin on tapahtunut, Vesikansa ryöpyttää.

Vesikansa: IT-yritysten katsottava peiliin

Vesikansa myöntää, että Helsingin sosiaali- ja terveystoimialan on arvioitava omaa toimintaansa ja sitä, mikä hankinnassa on mennyt pieleen.

Lifecare-järjestelmä on kuitenkin aiheuttanut ongelmia ympäri Suomea, ja Vesikansa penääkin suomalaisilta IT-yrityksiltä peiliin katsomista.

– Kyllä tässä vaikuttaa siltä, että IT-maailmassa on yhä villin lännen meno päällä, Vesikansa huokaa.

Ratkaisua odotetaan vielä

Johtajahammaslääkäri Aueron mukaan ajan saa tällä hetkellä varmimmin soittamalla aamulla tai jalkautumalla itse hammashoitolaan.

Tilanteen normalisoitumista joudutaan todennäköisesti odottamaan vielä ainakin viikkoja.

– Me emme voi osaltamme muuta kuin pahoitella, että asiakaspalvelu on ruuhkautunut. Yritämme kuitenkin viestiä, että kyllä Helsingissä hammashuoltoa saa, vaikka puhelimia on jouduttu sulkemaan ylikuormittumisen takia.

– Kyllä meillä hoitoa edelleen tarjotaan, Vesikansa sanoo.

Lisää aiheesta:

Hoivapalveluista on pulaa, mutta tuhannet yritykset jumittavat rekisterijonossa Perheenisä Esa on yksi rikosilmoituksen Helsingin kaupungin palkkasotkusta tehneistä – "Mulla on neljä skidii, mihin mä voin luottaa?"Hammashoidon jonot venyneet merkittävästi koronan takia – jopa yli tuhat lasta jonottaa oikomishoitoon ja hoidon tarpeen arviointiinSome jyrähti pääministeri Juha Sipilän Esperi-kommentille: "Kuinka monen vanhuksen vielä pitää kuolla?" "Soitit numeroon, johon ei pystytä ottamaan puheluita vastaan" – helsinkiläiset hermostuneet hammashoidon jatkuviin ongelmiinHammaslääkärien epäillään hoitaneen läheisiään ilmaiseksi – Hammaslääkäriliitto: Lakia pitää noudattaa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 00:01
    Nikotiinipussit

    Nikotiinipussien käyttö yleistynyt hälyttävästi Suomen nuorilla, sanoo asiantuntija

  • Eilen20:39
    Teemu Keskisarja

    Teemu Keskisarjan puheista ei aloiteta esitutkintaa – näin hän kommentoi nyt

  • Eilen19:23
    Luonto ja eläimet

    Matin linturetki sai yllättävän käänteen – otti kiinni äärimmäisen harvinaisen jättiläisen

  • Eilen18:25
    Eduskunnan takahuone

    Kansanedustajan yöllinen tiedote käynnisti keskustelun – "Siinä sohvalla istuessa sen naksuttelin"

  • Eilen18:11
    Kuolemantapaukset

    Autoilija kuoli törmättyään puuhun Savonlinnassa