Hele Suolanen etsi sosiaalisesta mediasta apua koronaan sairastuneelle mummilleen ja löysikin sitä alta aikayksikön.
Hele Suolasen perhe sai omakohtaisesti kokea päivystysruuhkien vaikutukset, kun suvun 90-vuotias mummi lähetettiin kotiin selviämään ikäihmisille vaarallisesta koronatartunnasta.
Pahasti kipeä isoäiti oli kaatunut kotonaan eikä päässyt enää lattialta ylös. Paikalle hälytetty ambulanssi kiidätti mummin sairaalaan. Reilun vuorokauden jälkeen hänet kuitenkin ohjattiin kotiinsa yksin pärjäilemään. Iltaisin paikalla käy hoitaja tarkistamassa tilanteen, mutta ruokaa tai muuta apua mummi ei saa, Hele kertoo.
Lapsenlapsi päätti etsiä apua Facebookin suositusta Naistenhuone-ryhmästä, sillä mummin lähellä ei asu sukulaisia, joille koronatartunta ei olisi iso riski. Puolisokin lähetettiin hätäsijoitukseen, jotta tämä ei saisi tautia.
Lue myös: Koronan pääoireet juuri nyt – ylilääkäri kertoo epätavallisista vaaranmerkeistä iäkkäämmillä
Hele kysyi, löytyisikö Facebook-ryhmästä koronaa pelkäämätöntä henkilöä, joka voisi toimittaa yksin olevalle mummille ruokaa tyhjien kaappien täytteeksi ja auttaa mahdollisesti myös siivoamaan.

