Lapsensa äitiä, sosiaalityöntekijöitä sekä lapsensa sijaisvanhempaa uhkaillut mies määrättiin lähestymiskieltoon jo neljättä kertaa Espoon käräjäoikeudessa syyskuun alussa.
Mies on biologinen isä lapselle, joka on sijoitettu sijaisperheeseen vuonna 2013. Häirintä oli alkanut pian lapsen sijoittamisen jälkeen.
Sijaisperheen äidin mukaan mies oli valvotuissa tapaamisissa puhunut ensin uhkaavasti lapsensa biologisesta äidistä, mutta pian alkanut käyttäytyä aggressiivisesti myös sijaisäitiä kohtaan, käräjäoikeuden tuomiosta selviää.
Käytöksensä vuoksi mies on määrätty lähestymiskieltoon jo kolmesti aiemmin vuosina 2014, 2015 ja 2016.
Uhkaukset olivat jatkuneet oikeuden mukaan myös viimeisimmän, syyskuussa 2016 määrätyn lähestymiskiellon aikana. Oikeuden mukaan mies oli käyttäytynyt aggressiivisesti ja puhunut uhkaavasti sosiaalityöntekijöiden järjestämässä tapaamisessa.
"Olen järjestänyt sen vainaaksi"
Oikeudessa kuullun sosiaaliviranomaisen mukaan mies oli jo ennen tapaamista sanonut puhelimeen, että ”hautausmaalla on jo kolme ja nyt tulee neljäs”. Tapaamisen aikana mies oli puolestaan todennut lapsensa biologisesta äidistä, että häntä ”ei tulla löytämään, koska olen järjestänyt sen vainaaksi”.
Kun mies oli saanut tietää, ettei lapsen sijaisäiti ollut saapumassa paikalle, hän oli kiihtynyt ja uhannut sosiaaliviranomaisia ”yllätyksellä”.
– Varokaa, järjestän teille yllätyksen, tunnette tämän nahoissanne, miehen kerrotaan sanoneen.
Sosiaaliviranomaiset olivat ilmoittaneet miehen käytöksestä poliisille, joka oli kehottanut sijaisperhettä lähtemään kotoaan väliaikaismajoitukseen muutamaksi päiväksi, sillä miehen olinpaikasta ei ollut tuolloin tietoa.

