Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

"Hän on kuin Kimi" – FIA-pomo lausui yllättävän arvion Max Verstappenista

xpbimages.com
Julkaistu 26.11.2021 06:45
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Viimeisiä viikkojaan FIAn puheenjohtajana toimiva Jean Todt esitti Racefans-sivuston haastattelussa arvionsa tämän kauden mestarikandidaateista Max Verstappenista ja Lewis Hamiltonista.

– Max on vähän kuin Kimi.

Pelkän julkisuuskuvan pohjalta Todtin arvio saattaa tuntua jokseenkin erikoiselta; nuori hollantilainen ei ole koskaan epäröinyt sanoa ikäviäkään asioita tv-kameroiden edessä, Räikkönen taas on haastatteluissa huomattavasti harkitsevampi ja hienotunteisempi, varsinkin omaa talliaan ja kilpakumppaneitaan kohtaan.

Mutta yhtäläisyyksiä kiistatta löytyy.

– Erittäin suoraviivainen, erittäin lahjakas. Heillä molemmilla on vain tietty määrä mielenkiinnon kohteita, ja he keskittyvät niihin. Muusta he eivät piittaa.

Jos kaikki menee kauden kahdessa viimeisessä osakilpailussa Verstappenin kannalta toivotusti, hänestä löytyy siinä tapauksessa vielä ainakin yksi selkeä yhtymäkohta Räikköseen: he molemmat olisivat voittaneet ensimmäisen mestaruutensa taistelussa Hamiltonia vastaan.

Tämä kuvaa osaltaan sitä, miten pitkään Hamilton on taistellut F1:ssä voitoista ja mestaruuksista.

– Pidän Lewisistä. Ihailen sitä, miten pitkään hän on ollut huipulla, vaikka totta kai se on helpompaa, kun saa ajaa parhaassa autossa ja parhaassa tallissa, Todt sanoo.

Väistyvä FIA-pomo ei ole pannut pahakseen siitä, että Hamilton on viime vuosina ottanut yhä enemmän kantaa yhteiskunnallisiin asoihin.

– Hänellä on intohimoa. Se, että hän on sitoutunut näihin asioihin on erittäin hyvä asia. En tarkoita, että olisin aina samaa mieltä hänen kanssaan, mutta hänellä on omat uskomuksensa ja hän tuo ne julki. Pidän siitä.

– Toisinaan hän voisi toimia toisellakin tavalla, mutta hän haluaa olla aktiivisesti mukana asioissa, joissa hän kokee oman mukanaolonsa tärkeäksi. Kunnioitan sitä.

Lisää aiheesta:

F1-mestari laukoi kovaa tekstiä Lewis Hamiltonista – Max Verstappen sai siinä sivussa osansa: "Ketään ei kiinnosta"Toto Wolff paljastaa Lewis Hamiltonissa näkemänsä muutoksen – Max Verstappen kaiken takana: "Hän on päättänyt niin"Max Verstappen nauroi Lewis Hamiltonin väitteille: "Nämä kommentit osoittavat, ettei hän tunne minua"Red Bull -pomo ei anna Valtteri Bottakselle mitään mahdollisuuksia: "Hamilton osoitti kaapin paikan"Lewis Hamiltonille tukea yllättävältä suunnalta: Charles Leclerc tyrmää mestariin kohdistetun kritiikinValtteri Bottas vastaa kovaan väitteeseen Heikki Kovalaisen ”rikkoneesta” Hamiltonista: ”Minua hän ei ikinä saa lähtemään muualle”
F1Kimi RäikkönenMax VerstappenUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 08:07
    Christian Horner

    Toto Wolffilta kovaa tekstiä potkut saaneesta Christian Hornerista – hillitön elokuvavertaus

  • Eilen14:24
    Max Verstappen

    Max Verstappenista huimaa puhetta kilpailijatallista

  • Eilen00:03
    F1-liveseuranta

    Max Verstappen jyräsi – F1-kuski älähti tallinsa hämmentävästä määräyksestä

  • 19.10.13:25
    McLaren

    McLarenit rysäyttivät taas yhteen – tallipomo haukkui "amatöörimäisen" veteraanin

  • 19.10.09:57
    Max Verstappen

    Max Verstappen jyrää USA:ssa