Kolmatta kauttaan Ferrarilla ajava Charles Leclerc puolustaa Mercedeksen Lewis Hamiltonia omasta mielestään kohtuuttomalta kritiikiltä.
LUE MYÖS: Mercedes täsmensi Toto Wolffin suorasukaista lausuntoa: taustalta paljastui kiusallinen virhe – "Se on paljon pehmeämpi ilmaus"
LUE MYÖS: Toto Wolffilla teoria Lewis Hamiltonin ja Nico Rosbergin vihanpidosta – "Kukaan ei osannut arvata"
Hamilton on noussut viimeisten seitsemän vuoden aikana F1-historian menestyneimmäksi kuljettajaksi. Hänen saavutuksiaan on kuitenkin vähätelty, sillä hän on saanut nauttia vuosina 2014–2020 sarjan ylivoimaisesti parhaasta autosta.
Kritiikki Hamiltonia kohtaan voimistui viime kauden lopulla, kun George Russell tuurasi häntä Bahrainissa ajetussa Sakhirin GP:ssä ja Williams-kuski oli heti vähällä jopa voittaa koko kilpailun. Tallikaveri Valtteri Bottaskin oli helisemässä.
Jos 22-vuotias, toista kauttaan F1:ssä ajava kuljettaja pystyy tällaiseen, mitä se kertoo Mercedeksestä, Hamiltonista tai Bottaksesta?
Hamiltonin puolustajien mielestä ei läheskään kaikkea, sillä vaikka Mercedes on ollut kiistatta sarjan ylivoimainen, Hamilton on kuitenkin pystynyt lyömään tallikaverinsa Mercedeksen mestaruusvuosien aikana 6–1.
Tähän Hamiltonia puolustavien ihmisten kuoroon on nyt liittynyt myös Leclerc, jonka mukaan Hamiltonin ansioluettelo kertoo kyllä kaiken tarvittavan britin osaamisesta.
– On ihmisiä, jotka muistuttavat jatkuvasti, että hän ajaa parasta autoa, mutta mielestäni se ei ole sattumaa, että juuri hän istuu siinä autossa, Leclerc sanoi italiankielisen version haastattelussa.

