Haminan kaupinki on halunnut juhlistaa itsenäistä satavuotista Suomea tavallista korkeammalla lipputangolla ja tavallista suuremmalla lipulla. Lipputangon matkaan Haminan keskustassa on kuitenkin ilmaantunut matkalla mutkia. 
A-Insinöörit -yrityksen toimialajohtaja Timo Leppänen kertoo STT:lle, että lipputangon toimittajan rakenne- eli lujuuslaskelmissa on havaittu puutteita. A-Insinöörit toimii lipputangon lujuuslaskelmien tarkastajana.
100-metrinen lipputanko pystytetään Haminaan osana maailman valtioiden lippuja esittelevää Lippumaailma-kokonaisuutta. Lippumaailma on entisen kansanedustajan Kimmo Kiljusen idea.
Lipputangon osat ovat tulleet pietarilaiselta yritykseltä. Haminan kaupunginjohtaja Hannu Muhonen sanoo STT:lle, että Venäjän lujuuslaskelmien standardit poikkeavat Euroopassa käytössä olevista standardeista. Lipputangon pitää täyttää suomalaiset standardit. 
Haminan Lippumaailman toiminnanjohtaja, ex-kansanedustaja Kimmo Kiljunen on A-insinöörien kanssa eri mieltä. Kiljunen kertoi tänään, että lipputangolle on annettu rakennuslupa, ja se on jo ehditty pystyttää Haminassa. Kiljusen näkemyksen mukaan tanko pysyy pystyssä, sillä se on turvallinen ja kestävä.

