Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Hamilton tunnelmoi triplaohitustaan: "Se oli hullua!"

xpbimages.com
Julkaistu 09.04.2018 07:33
Toimittajan kuva

Mervi Kallio

mervi.kallio@mtv.fi

Toimittajan kuva

Aleksi Virtanen

aleksi.virtanen@mtv.fi

Lewis Hamiltonin ilonaiheeksi Bahrainin GP:stä jäi kolmossijan lisäksi komea triplaohitus kisan alkukierroksilla.

Hamilton joutui starttaamaan kisaan yhdeksännestä ruudusta vaihdelaatikon vaihdosta seuranneen lähtöruuturangaistuksen seurauksena, mutta teki komean nousun kolmanneksi vain kuuden sekunnin päähän kisan voittaneesta Sebastian Vettelistä.

Hamiltonin ja koko kisan näyttävin suoritus nähtiin kierroksella viisi, kun Hamilton paineli ykkösmutkan jarrutuksessa Fernando Alonson, Esteban Oconin ja Nico Hülkenbergin ohi.

- Se oli hullua! Olin Fernandon imussa ja sain hänen edellä olevasta autosta lisää imua, Hamilton kertasi C Moren haastattelussa upeaa ohitustaan.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Hamiltonilla oli kisan aikana lukuisia ongelmia radionsa kanssa. 

- Välillä on vaikeaa älytä mistä sijasta taistelee, koska meillä ei ole telkkaria autossa. Jumituin kisan keskivaiheilla ruuhkaan, mutta olen tyytyväinen kolmanteen sijaan, Hamilton totesi.

Hamilton myös kritisoi Max Verstappenia alkukierroksien kolaroinnista.

- Se oli tarpeetonta noin aikaisessa vaiheessa kilpailua. Minulle ei jäänyt juurikaan tilaa. Onneksi hän ei kolaroinut minua pihalle, Hamilton puhisi.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Hamilton putosi kolmannen sijansa myötä 17 pisteen päähän kauden kaksi ensimmäistä kisaa voittaneesta Vettelistä. 

F1-kausi jatkuu ensi viikolla Kiinan Shanghaissa, josta Hamiltonilla on hyviä muistoja. Britti on voittanut Kiinan GP:n viidesti (2008, 2011, 2014, 2015, 2017) urallaan.

- Onneksi seuraava kisa on jo viikon päästä. Shanghai on ollut aina hyvä paikka minulle, Hamilton sanoi.

Lisää aiheesta:

Lewis Hamilton avautui ”asemastaan” uuden tallikaverinsa takana – oikaisee nyt tulkintaa Mercedes-kritiikistäValtteri Bottas toisti kritiikkinsä Mercedekselle – hämmästeli Lewis HamiltoniaValtteri Bottas ei voinut olla hymyilemättä – suomalaiselle suitsutusta Ferrarin leiristä: "Hän suorastaan lensi"Kimi Räikkösen mestaruusvuoden dramaattinen hetki palasi kummittelemaan Lewis Hamiltonia – "Voi luoja!"Kimi Räikkönen näki kaaoksen merkit – joutui perääntymään loistostartissaanHamilton kiitollinen Bottakselle Vettelin kukistamisesta – "Ansaittu voitto"
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa

  • 12.9.22:11
    Valtteri Bottas

    Lewis Hamilton: Upeaa puhetta Valtteri Bottaksesta