Ympärivuorokautisen vanhushoidon kattavuus on noin kymmenessä vuodessa pudonnut noin kolmasosalla ja heikennyksiä on edelleen luvassa.
Hallitus vastasi eilen Keskustan ja Liike Nytin välikysymykseen arvokkaasta ikääntymisestä ja vanhushoivan tilanteesta eduskunnan täysistunnossa.
Tampereen yliopiston gerontologian professori Marja Jylhä ja Jyväskylän yliopiston yhteiskuntapolitiikan professori Teppo Kröger arvioivat Huomenta Suomessa vanhuspalveluiden nykytilannetta.
– Tilanne on kyllä todella huono, mutta sitä ovat huonontaneet useat, hyvin moniväriset hallitukset ja parinkymmenen vuoden ajan, Jylhä moittii.
– Yhä useammin ympärivuorokautiseen hoitoon ei pääse, eikä kotihoito suoriudu tehtävistään. Osa vanhoista ihmisistä kuolee vessan lattialle ilman hoitoa. Siitä voi päätellä, mistä on kyse, Kröger jatkaa.
Krögerin mukaan ympärivuorokautisen hoidon kattavuus on noin kymmenessä vuodessa pudonnut noin kolmasosalla Suomessa.
Ympärivuorokautisella hoidolla tarkoitetaan hoitoa, jossa hoitaja on saatavilla vuorokauden ympäri.
Palvelumuoto on erityisen tärkeä pitkälle edennyttä muistisairautta sairastaville ihmisille.
– He eivät pärjää, ellei joku ole saatavilla ympärivuorokauden. Silti heitä monesti jätetään kotiin yksin, Jylhä sanoo.
