Suomen naisten jääkiekkomaajoukkue velloi elo-syyskuussa Tanskassa pelatuissa MM-kisoissa uudessa kohussa, kun joukkueen tähtihyökkääjä Susanna Tapani paineli kesken kisojen ystävänsä häihin eikä pelannut ottelussa Yhdysvaltoja vastaan. Naisleijonien päävalmentaja Juuso Toivola ei tyrmännyt mahdollisuutta, että pelaajia poistuisi jatkossakin turnauksista muihin tapahtumiin, vaan hänen mukaansa on tehtävä tapauskohtaista harkintaa.
LUE MYÖS: Naisleijonien Susanna Tapani MM-kisojen hääkohusta: "Minun on toimittava omien arvojeni mukaisesti"
Susanna Tapanin häävierailu ja kovan ottelun väliin jättäminen MM-kisoissa oli kolaus naiskiekon uskottavuudelle, joskin samalla mediahuomio Naisleijonien ympärillä jälleen yltyi. Naisleijonien päävalmentaja Juuso Toivola kertoo, että asia on käsitelty ja jatkoa on mietitty. Rima turnauksista poistumisille on jatkossa hänen mukaansa "varmasti korkeampi".
– Leijonapaita on lähtökohtaisesti se, mistä taistellaan ja missä ollaan mukana alusta loppuun asti. Mutta sitten tulee yllättäviä juttuja. On hyvinkin mahdollista, että tulee läheisten hautajaiset. Mikä on sitten tapahtuma – onko se harjoitusleiri, EHT vai MM-kisat, Toivola puntaroi.
Toivolan mukaan ehdotonta kieltoa poistumisille ei linjata.
– Käymme nämä läpi tapauskohtaisesti. Rima on varmasti korkeampi, sanotaanko näin.
"Turnaus tuli yllättävän nopeasti"
Turnaus ei mennyt Suomelta tuloksellisestikaan tuubiin. Viimeisistä edellisessä ottelussa Naisleijonat tuskaili kiekkolilliputti Unkaria vastaan ja voitti vasta jatkoajalla, ja viimeisessä pelissä tuli takkiin Japanille voittomaalikilpailun jälkeen. Suomi sijoittui kuudenneksi ja putosi seuraavien MM-kisojen B-lohkoon.

