Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Gretzky paljastaa mitä Naganossa tapahtui – "Suomi-ottelu oli kaikkein pahin"

Jaromir Jagr ja Wayne Gretzky.
Jaromir Jagr ja Wayne Gretzky./ All Over Press
Julkaistu 05.10.2017 07:28

MTV SPORT

Jääkiekkolegenda Wayne Gretzky myöntää, että Naganon olympiajääkiekon ratkaisutapahtumat kirpaisevat häntä yhä – lähes 20 vuoden jälkeenkin.

Gretzky kertoo tuoreessa kirjassaan, että vuoden 1998 talviolympialaiset olivat kanadalaisille suuri tapahtuma, sillä NHL piti tuolloin ensimmäistä kertaa ottelutaukoa olympialaisten aikana.

– NHL-pelaajat rakastivat koko olympialaispakettia, Gretzky muistelee kirjassaan.

Kanada keräsi turnaukseen tähtisikermän, aikansa ”Dream Teaminsa” kuten Yhdysvallat oli tehnyt koripallossa kuusi vuotta aiemmin Barcelonan kisoihin. Joukkueeseen valittiin muun muassa Eric Lindros, Steve Yzerman, Joe Sackic sekä Patrick Roy. Pakka oli niin kova, että esimerkiksi Mark Messier tai Scott Niedermayer eivät mahtuneet mukaan. Myös legendaarisella "ysi-ysillä" teki vaikeuksia päästä rosteriin.

– Olin luultavasti viimeisenä valittu pelaaja, Gretzky myöntää.

Tshekki pelasi "hullua" kiekkoa

Kanada osalta Naganon kisojen alkusarja sujui ongelmitta: joukkue voitti lohkonsa puhtaalla pelillä ja maalierolla 12-3. Myös puolivälierä Kazakstania vastaan oli lähinnä muodollisuus (4-1). 

Välierässä Kanadaa vastaan asettui Tshekki, joka oli pudottanut turnauksesta jo USA:n. Taktisesti viisaasti pelannut Tshekki sai peliä sumputtamalla myös kanadalaisten pasmat sekaisin. Ottelun varsinainen peliaika päättyi 1-1-tasalukemissa. Kanadalaistähdet eivät olleet varautuneet siihen, että joku vastustaja saisi vietyä heidät jatkoerään, joten he eivät myöskään olleet valmistautuneet ampumaan rankkareita. 

– Kaikki pelaajat olivat vain olettaneet, että samoin kuin NHL:n pudotuspeleissä asia ratkaistaisiin äkkikuolemalla, joten olimme valmistautumattomia, Gretzky toteaa.

– Kun menimme jatkoajan ensi minuutille, muistan ajatelleeni: ”Voi luoja, he pelaavat rankkareita varten.” He menivät keskialueelle, löivät kiekon päätyyn, eikä kukaan mennyt hakemaan sitä. En ole koskaan nähnyt mitään niin hullua, hän jatkaa.

Gretzkyn mukaan ongelma oli, että siinä missä eurooppalaiset pelaajat olivat tottuneet vetämään jo nuoresta lähtien rankkareita, olivat kanukit harjoitelleet niitä lähinnä tähdistöotteluiden taitokisoja varten. Ja Tshekillä oli Dominik Hasek, joka ei päästänyt rankkarikisassa yhtään maalia. Näin Kanada oli lyöty.

– Olimme pelanneet todella hyvin koko ajan – ja sitten hävisimme rankkareilla. Se ei valvota minua öisin, mutta kirpaisee yhä, Gretzky myöntää.

"Pronssi merkkasi Suomelle paljon"

Tappion myötä Kanada joutui pronssiotteluun Suomea vastaan. Gretzky kuvailee, että jättipettymyksen jälkeen se ottelu oli "kaikkein pahin".

– Se oli niin kamalaa, että tapasin vitsailla, että olisin mieluummin pelannut tähdistöottelussa.

Lopulta Leijonat nappasi olympiapronssit Jari Kurrin, Jere Lehtisen sekä Ville Peltosen maaleilla 3-2. Nyt jälkeenpäin Gretzky kertoo olevansa tyytyväinen, että Suomi voitti mitalit.

– Vihasin häviämistä, mutta jääkiekolle oli parempi, että Jari Kurri ja suomalaiset löivät meidät ja voittivat pronssimitalin, koska se merkitsi paljon enemmän heidän maalleen. Suomi on pienempi, ja tuon mitalin voittaminen auttoi rakentamaan heidän jääkiekkojärjestelmäänsä, Gretzky summaa.

Pekka Tuomiston suomentama Wayne Gretzkyn kirja ”99 – Tarinoita jääkiekosta” (Otava) julkaistaan suomennettuna tänään.

Lisää aiheesta:

Kanadan pakki ei uskonut, että tällaista tapahtuisi ikinä hänelle – luikautti juhlimisesta hilpeästiWayne Gretzky pyöritti Leijonia Mauno Koiviston edessä – katso harvinaista kuvaa NHL-tähdestä Suomen MM-kisoissa: "Oli siinä aikamoista hysteriaa"Wayne Gretzky pyöritti Leijonia Mauno Koiviston edessä – katso harvinaista kuvaa NHL-tähdestä Suomen MM-kisoissa: "Oli siinä aikamoista hysteriaa"Kanadan NHL-miehet tyrmäsivät väitteet euro-Leijonille häviämisestä – ”Joskus täytyy nostaa hattua hyville joukkueille”Tuomarifarsseja, räikeitä mokia ja huonoa tuuria – Leijonien tylyn finaalihistorian taustoista uusia paljastuksia: "Mitä minäkin siellä porasin?"Helikopterihuhuja ja Aran erouhkaus – Esa Tikkanen muistelee oluenhuuruisia MM-kisoja
NHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • 17:44
    Jääkiekko

    Kaupattu suomalaistaituri NHL-supertähden rinnalle? Päävalmentajalta mehukas paljastus – "Minun on nähtävä"

  • 17:30
    Liiga

    Tapparan teinitähdestä paljastus – jääkö uuden kuvion myötä Pohjois-Amerikkaan?

  • Eilen21:58
    Jääkiekko

    Rasmus Ristolaisen tilanteesta varmistus

  • ma14:36
    Jääkiekko

    NHL-seura hyllytti valmentajansa – kovia syytöksiä

  • ma08:35
    Jääkiekko

    NHL-konkari Corey Perry: Iso takaisku