Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Googlen Chrome OS tulee tabletteihin – Acer julkisti ensimmäisen uutuuden

Julkaistu 26.03.2018 20:55
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

@mlehtiniitty

Googlen Chrome OS -käyttöjärjestelmä tulee käyttöön myös tableteissa. Ensimmäisenä Chrome OS -tablettina on nyt julkistettu Acer Chromebook Tab 10. Esimakua tästä uutuudesta saatiin jo esittelystä alan messuilla alkuvuodesta.

Acer Chromebook Tab 10 on tulossa Euroopassa myyntiin toukokuussa 329 euron hintaan.

Vahvasti pilvipohjaisuuteen nojaavan Chrome OS -käyttöjärjestelmän laitteet ovat nousseet suosituiksi eri maissa erityisesti koulukäytössä, ja koulutusala on myös Acerin Chrome OS -tabletin yksi kohdemarkkina. Uutuus esiteltiin myös sopivasti juuri edellisenä päivänä ennen tiistaista Applen koulutukseen keskittyvää iPad-julkistustilaisuutta.

Acer Chromebook Tab 10 on varustettu 9,7 tuuman näytöllä, jonka tarkkuus on 2048×1536 pikseliä, kahdeksanytimisellä OP1-suoritinalustalla, 4 gigatavun RAM-muistilla, 32 gigatavun eMMC-pohjaisella tallennusmuistilla, microSD-muistikorttipaikalla, 5 ja 2 megapikselin kameroilla sekä Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac ja Bluetooth 4.1 -yhteyksillä. Akun kapasiteetti on 34 wattituntia, minkä pitäisi riittää 9 tunnin toiminta-aikaan. Liitäntöinä ovat moderni USB-C sekä lisäksi tuttu 3,5 millimetrin ääniliitäntä. Mitat ovat 238,8 x 172 x 9,98 millimetriä ja paino 172 grammaa.

Tärkeä ominaisuus uutuudessa on myös tuki Wacomin akuttomalle EMR-stylus-kynälle, jolle on myös laitteessa oma säilytyspaikkansa.

Näytön alareunasta Chrome OS:stä löytyvät kosketusversiossa pikakuvakkeet muistiinpanolle, näyttökuvan tallentamiselle sekä sisällön suurentamiselle.

Chrome OS -käyttöjärjestelmä tukee nykyisin myös Android-sovelluksia. Google on tuomassa myös lisätyn todellisuuden Expeditions AR -opetussisältöjä Chrome OS -tableteille.

Lisää aiheesta:

Google julkisti kannettavan Pixelbook-tietokoneen: premium-laite Chrome OS -käyttöjärjestelmälläKannettava, joka taipuu tabletiksi: Samsungin uutuus sopii myös ohuemmalle lompakolleLapsiperheille tehty – Acerin edullinen pikkutabletAcerilta kohtuuhintainen uutuustablet – neljä eteenpäin suunnattua kaiutintaAlcatelilta uusi aluevaltaus – esitteli näppärän hybridi-PC:nLenovolta kolme edullista tabletia – kaksi kotiin, yksi töihin
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • 12:31
    Ukrainan sota

    Venäjä kertoo ampuneensa massiivisen määrän Ukrainan drooneja

  • 10:22
    Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

    New York Times: Äiti haastoi Robloxin oikeuteen – lapsi joutui pelissä pedofiilin uhriksi ja tappoi itsensä

  • 07:33
    Koirat

    Ville kehitti ratkaisun koiranomistajien kesto-ongelmaan

  • Eilen15:40
    Ulkoministeriö

    Venäjän Suomen-suurlähettiläs ulkoministeriön puhuttelussa

  • Eilen10:51
    Digitalisaatio

    EU haluaa torjua lasten hyväksikäyttöä, suomalaismepit ärähtivät: "Kuin poliisi olisi höyryttänyt kaikkien kirjekuoret auki"