Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

George Russellilta tiedusteltiin parasta asiaa Mercedeksestä – Valtteri Bottas hyppäsi väliin ja laukoi hilpeän kritiikin

FIA Pool Image for Editorial Use
Julkaistu 06.12.2020 08:45
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

F1:ssä tämän viikonlopun iso seurattava kohde on brittikuski George Russell, joka tuuraa koronaan sairastunutta Mercedes-kuskia Lewis Hamiltonia. Lauantain aika-ajon jälkeen Russellilta tivattiin innokkaasti Mercedes-kokemuksista.

RAPORTTI: Paalupaikka! Valtteri Bottas kesti kovat paineet trillerimäisessä aika-ajossa

MAINOS

Koko F1-kausi C Moressa!

Sakhirin GP suorana 4.–6.12.
Su: Sakhirin GP klo 19.10, ennakkotunnelmat klo 18.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Aihe on isosti pinnalla, koska normaalisti Williamsilla ajava Russell pääsee nyt voittoauton rattiin.

Sakhirin GP:n aika-ajon lehdistötilaisuudessa Russellilta kysyttiin siitä, mikä hänestä on ollut vakuuttavinta Mercedeksessä kuluneen viikon ja viikonlopun aikana.

– Ruoka on erittäin hyvää. Ei vaan, on vaikea sanoa mitään yhtä juttua. Kaikki. Sen takia Mercedes on niin dominoiva talli. Ei ole vain yhtä juttua, mikä tekee heistä niin hyvän. Kyse on kaikesta, mitä he tekevät. Miten he käsittelevät ongelmia ja niin edelleen, Russell luetteli.

Tämän jälkeen Russellin tallikaveri Valtteri Bottas hyppäsi väliin. Bottas päätti täräyttää ironisen kritiikin – hänen rakastamastaan aiheesta.

– (Mercedeksen) kahvi on pahaa. Nespressoa, Bottas totesi lakonisesti.

– Joo, kahvi ei ole hyvää, Russell allekirjoitti.

– Sen pitää olla parempaa, Bottas vaati.

– Sinä tiedät sinun kahvisi, Bottaksen ja Russellin kanssa samassa tiedotustilaisuudessa ollut Max Verstappen heitti.

– Kahvi on aina tärkein juttu, Bottas jatkoi.

Aiheella Bottas viittasi siihen, miten hänestä on tullut F1:n oma kahvimies. Suomalainen on ikuistettu lukuisia kertoja kansainväliseen televisiolähetykseen kahvikuppi kädessä.

Kolmikosta Bottas ajoi Sakhirin GP:n aika-ajossa paalupaikalle. Russell on ruudussa kaksi ja Verstappen ruudussa kolme.

Lisää aiheesta:

"Tuo oli poikkeuksellista" – Toni Vilander ymmärsi Mercedes-pomon yllättävän Bottas-viestin taustanLewis Hamiltonin korvaajalta merkittävä paljastus aika-ajoista – miten tällä taustalla pääsee näin lähelle Valtteri Bottasta? ”Toto, anna muutama lisäkisa!”F1-varikolla pyörii kuuma peruna: tarvitseeko Mercedes edes Lewis Hamiltonia? Max Verstappen sanoi, miten asiat ovatNico Rosberg vetää Sebastian Vetteliä kölin alta: "Hyvänen aika"Sebastian Vettel murahti Ferrarin saamasta kritiikistä – "Joskus väärin perustein"Valtteri Bottaksen tulevaisuudesta kutkuttavaa tekstiä – Mercedeksen F1-pomolta suora täräytys
F1Valtteri BottasMercedesMax VerstappenRed BullUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"