Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Floridan ammuskelukoulu avasi ovensa – 3000 oppilasta aloitti koulutyön tiukkojen turvatoimien ympäröimänä

Kaikkiaan 17 koululaista kuoli entisen oppilaan tulituksessa kuun puolessavälissä.
Kaikkiaan 17 koululaista kuoli entisen oppilaan tulituksessa kuun puolessavälissä.
Julkaistu 28.02.2018 18:28(Päivitetty 28.02.2018 19:19)

MTV UUTISET–CNN

Perheet, ystävät ja jopa toisten koulujen oppilaiden kannustusryhmät saattoivat Marjory Stoneman Douglas -koulun opiskelijoita opinahjoonsa ensimmäisenä koulupäivänä ammuskelun jälkeen.

– Halusimme vain varmistaa, että olemme täällä ja heillä on tukemme, sanoivat Jeannine Gittens ja Nia Hills, jotka olivat autoilleet paikalle ennen kuin heidän poikaansa ja muita oppilaita tuova koulubussi saapui.

– On tärkeää, että kaikki tuntuisi niin normaalilta kuin mahdollista

Poliisin tiukat turvatoimet saattelivat arviolta 3 000 opiskelijaa kampukselle. Monilla oli kukka ja ilmeet olivat vakavat. Koko koulua ei kuitenkaan avattu: ne tilat, joissa 19-vuotias Nikolas Cruz ampui sarjatuliaseella 14 oppilasta ja 3 opettajaa, pysyvät suljettuina. Floridan viranomaiset hartkitsevat niiden purkamista ja muistomerkin pystyttämistä tilalle.

Kansanliike syntymässä

Floridan ystävänpäivän kouluampuminen on käynnistänyt keskustelun aselaeista, kuten aiemmatkin tapaukset. Nyt koululaiset itse ovat kuitenkin etunenässä ja floridalaiskoulun vaikutusryhmä on saanut maanlaajuista vastakaikua.

Muun muassa yksi johtohahmoista, koululainen David Hogg on esiintynyt valtakunnallisissa televisio-ohjelmista ja häntä on lainattu laajalti jäsentyneiden ajatustensa ansioista. Koululaiset aikovat järjestää suuren mielenosoituksen Washingtonissa maaliskuussa.

Presidentti Donald Trump on esittänyt julkisen painostuksen jälkeen, että harkittaisiin aseenostajille tehtäviä taustaselvityksiä ja aseiden tulivoimaa lisäävien lisäosien kieltoa, mutta kansallinen kivääriyhdistys ja merkittävä painostaja NRA on ollut kaikkea vastaan.


Vallassaoleva republikaanipuolue on jakautunut asiassa: sen johtajat torjuvat rajoitukset, mutta osa pitää niitä tarpeellisena. Puolue on epätietoinen, miten puoli pitäisi valita ennen ensi syksyn täytevaaleja.

Poikkeuksen aiempien ammuskeluiden jälkipuintiin osa aiemmin NRA:lle alennuksia ja etuja antaneista yrityksistä, kuten lentoyhtiö Delta ja autonvuoraaja Enterprise on jo katkaissut yhteydet yhdistykseen ja yksi Yhdysvaltain suurimmista asekauppiaista on päättänyt lopettaa tiettyjen tuliaseiden myynnin kokonaan.

0:50Aseistettu vartija seisoi koulun ulkopuolella ampujan riehuessa Floridassa

Lisää aiheesta:

USA:n lääke kiristyneeseen ilmapiiriin: Ilmaista asekoulutusta – MTV:n kirjeenvaihtajakin tarttui aseeseenMari Karppisen kommentti: Trumpin presidenttiys alkoi valheesta ja päättyy terrori-iskujen pelkoon – amerikkalaiset pidättävät hengitystään väkivallan uhan keskelläAselakien tiukentaminen jää, kun koulut valvovat oppilaitaan somessa ja laukausten äänet havaitaan äänitunnistimillaKoulu-uhkaukset lisääntyivät Floridan koulusurman jälkeen – asejärjestö NRA:n vastustus kiihtyyYhdysvalloissa vaaditaan aselakien kiristämistä mielenilmauksin – mukana ampumisesta selvinneitä oppilaita Uutta aselakia vastustavat opiskelijat tarttuivat kättä pidempään – "Kannan mukanani jättimäistä dildoa"
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 06:08
    Petteri Orpo

    Orpo tänään Länsi-Balkanin maiden huippukokouksessa Brysselissä

  • 05:35
    Trumpin Yhdysvallat

    Venezuela Trumpin öljytankkerisaarrosta: Järjenvastaista

  • 05:22
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump määräsi saarron pakotteiden alaisille öljytankkereille Venezuelassa

  • Eilen22:07
    Ukrainan sota

    Ukrainan rauha kaukana: "Voi olla että sotilaallista ratkaisua tarvitaan – mitkä turvatakuut Venäjä hyväksyisi?"

  • Eilen21:01
    F-35

    Hävittäjähistoriaa! MTV seurasi Suomen ensimmäisen F-35:n julkistusta Texasissa