Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Finlandia-ehdokkaista puolet on palkittu jo aiemmin – onko suomalaisen kirjallisuuden kärki näin kapea?

2:00Kaunokirjallisuuden Finlandia-palkintoehdokkaat on julkistettuKatso uutisjuttu: Pitäisikö Finlandia-kisaa muuttaa?
Julkaistu 11.11.2021 20:39
Toimittajan kuva

Kari Pyrhönen

kari.pyrhonen@mtv.fi

Kaunokirjallisuuden Finlandia-palkintoehdokkaat julkistettiin tänään. Kuuden finalistin joukossa on peräti kolme jo aiemmin palkittua kirjailijaa.

Tämän vuoden ehdokkaat ovat Joel Elstelän  Sirkusleijonan mieli (WSOY), Rosa Liksomin Väylä (Like), Marjo Niemen Kuuleminen (Teos), Matias Riikosen Matara (Teos), Pirkko Saision Passio (Siltala) ja Jukka Viikilän Taivaallinen vastaanotto (Otava).

Lue lisää: Kaunokirjallisuuden Finlandia-palkintoehdokkaat julki: Mukana kolme aiempaa voittajaa

Tämän vuoden finalistien listan äärellä hämmästyttää eniten se, että kolme heistä (Liksom, Saisio ja Viikilä) ovat jo aiemmin voittaneet palkinnon.

Ehdolla oli 200 teosta, onko suomalaisen kirjallisuuden kärki näin kapea?

– Meidän lähtökohtamme oli se, että valitsemme taiteellisesti korkeatasoisia ja kielellisesti hiottuja romaaneja, kertoo valintalautakunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Outi Alanko-Kahiluoto.

– Muita kriteerejä meille ei ollut. Tämä oli raadin yksimielinen päätös. Nämä ovat vuoden 2021 parhaat romaanit.

Alanko-Kahiluoto myöntää pohtineensa, pitäisikö sulkea pois aikaisemmin voittaneita.

– Ei niin voida tehdä. Jos kirjailija on nyt kirjoittanut elämänsä parhaan teoksen, ei häntä voida syrjäyttää sen perusteella, että hänet on aiemmin palkittu.

Siis laatu ratkaisee, ei historia.

– On arvioitava vain kaunokirjallisin; kielellisin ja taiteellisin kriteerein, ei voi olla mitään muita kriteerejä, painottaa Alanko-Kahiluoto.

Kilpailua pitäisi uudistaa – lisää ehdokkaita

Hän sanoo kuitenkin, että liian monta hyvää teosta jää vaille huomiota. Siksi tämän merkittävimmän kirjallisuuspalkinnon rituaaleja saisi jo muuttaa.

– Raadissa totesimme, että vähintään joka kuukausi ilmestyy teos, joka kelpaisi kuuden parhaan joukkoon.

– Aiemmin syksyllä voisi julkaista 20 romaanin pitkän listan - kaikki niin kovatasoisia, että ne voisivat kisata Finlandia-palkinnosta. Näin paljon suurempi joukko kirjoja saisi huomiota, niistä keskusteltaisiin ja kärki laajenisi. Ja uskon myös, että kirjoja myytäisiin näin enemmän, visioi Alanko-Kahiluoto.

Kirjasäätiössä ei heti lämmetä uudistuksille

Finlandia-palkinnon myöntävän Suomen Kirjasäätiön pääsihteeri Elina Lahdenkauppi kertoo, että ”asiaa on pohdittu”. Muutoksia ei ole kuitenkaan aivan heti tulossa.

– Pitkä lista vaatisi pidemmän kilpailuajan. Jos se julkaistaisiin jo alkusyksystä, myöhemmin syksyllä ilmestyvät kirjat eivät sille ehtisi.

Vuonna 1984 ensi kertaa myönnetty Finlandia-palkinto (ensimmäinen Erno Paasilinna, Yksinäisyys ja uhma) jaettiin ensivuosinaan alkutalvesta. Tähän tuskin enää palataan, koska nopea kisa joulumarkkinoiden alla on kustantajille toki houkuttelevampi

– Toivomme, että uusi kotimainen kirjallisuus saa huomiota muutenkin. Johonkin ehdokkaiden raja on vedettävä ja toistaiseksi tuo kuusi finalistia on sopivaksi katsottu määrä, toteaa Elina Lahdenkauppi.

Finlandia-palkintoKirjallisuusPalkinnotKotimaa
Toimittajan kuva
Kari Pyrhönen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Kirjailijaliitto haluaa runot ja novellit mukaan Finlandia-kisaan – tässä vastausFinlandia-palkinnon valintatapa herättää närää: "Ihan selvästi sirkusta"Kun koronapandemian alussa ihmiset hamstrasivat vessapaperia, Tieto-Finlandian voittanut Ville-Juhani Sutinen hamstrasi kirjojaTässä ovat kaunokirjallisuuden Finlandia-ehdokkaat! Valitsijalautakunta luki lähes 200 kirjaa, voittajan valitsee piispa Mari LeppänenKaunokirjallisuuden Finlandia-palkinto Jukka Viikilälle – edellisestä voitosta vain viisi vuotta: "Tilanne on tavallaan täysin hullu"Finlandia-raati riiteli ja puristi palkintoehdokkaiksi uudenlaisia ääniä: "Arvostimme kirjoja, jotka saivat meidät itkemään"

Tuoreimmat aiheesta

Finlandia-palkinto
  • 9.12.10:52
    Kirjat

    Iida Turpeisen kirja ilmestyi Yhdysvalloissa – sitten tapahtui jotain käsittämätöntä

  • 27.11.20:19
    Kirjallisuus

    Monika Fagerholmille kaunokirjallisuuden Finlandia

  • 27.11.20:03
    Kirjallisuus

    Tomi Kontiolle lasten- ja nuortenkirjojen Finlandia – Näätä on puliukko, jolla on lukijoille tärkeä viesti

  • 27.11.19:48
    Tietokirjallisuus

    Ihmiskaupasta kertova Pitkä vuoro toi tietokirjallisuuden Finlandian Paavo Teittiselle – "Vi****s on voimakas moottori"

  • 27.11.19:40
    Kotimaa

    Finlandia-palkinnot jaettiin