Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

FIA tutkii ratavirkailijan seikkailut – miksi radan väitettiin olevan tyhjä?

Julkaistu 19.09.2016 12:22
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Singaporen GP:n kisajärjestäjien tehokkuusvaatimus saattoi kopsahtaa omaan nilkkaan, kun useista väitteistä huolimatta rata ei ollutkaan tyhjä kilpailun jatkuessa alun kolarin jälkeen.

Turva-auto piipahti sunnuntain kisassa radalla vain yhden kierroksen ajan, kun Nico Hülkenbergin Force India rysähti lähtökiihdytyksessä seinään. Sen jälkeen siviiliauto poistui äkisti varikolle yllättäen niin kuskit kuin ratavirkailijatkin.

Kansainvälisen autoliiton FIA:n edustaja kertoi Motorsport.comille, että liitto oli saanut sääntöjenmukaisesti peräti kolme varmistusta siitä, ettei radalla pitänyt olla ketään. Kaikesta huolimatta yksi ratavirkailija oli keskellä rataa, kun Nico Rosbergin vetämä letka kiihdytti häntä kohti.

Virkailija juoksi nopeasti turva-aitojen taakse. Rosberg ehti kuitenkin varsin lähelle häntä. FIA on ilmoittanut tutkivansa sekaannusta.

– Se oli aika paha tilanne. Jos me emme osanneet odottaa uusintastarttia, niin hän ei myöskään, koska se tuli jotenkin tosi äkillisesti, Rosberg puolusti lehdistötilaisuudessa.

– Hän pääsi juuri ajoissa pois tieltä, joten se meni ihan hyvin. Meidän piti tietysti kaikkien ajaa vähän varovaisemmin siinä kohtaa.

Singaporessa nähtiin vaaratilanne myös vuosi sitten, kun brittituristi käveli muina miehinä radan vartta pitkin poistuen sitten omaehtoisesti aitojen välistä.

– Viime vuoden kaveri oli sentään kännissä. En usko, että tällä kaverilla oli niin kivaa tuolla, Mercedeksen moottoriurheilujohtaja Toto Wolff naurahti.

– Se oli erittäin vaarallista, mutta pitää antaa tunnustusta kilpailunjohdolle, koska he käynnistivät kisan uudelleen niin nopeasti. Tätä juuri olemme pyytäneet heiltä, ettei vietetä loputonta aikaa turva-auton takana, Wolff totesi.

Lisää aiheesta:

Red Bullilta kuultiin poikkeuksellinen viesti tv-lähetyksessä – FIA-pomo: "Se oli itse asiassa jo mielessäni"Kimi Räikkönen ihmetteli vaaratilanteeseen johtanutta päätöstä – näin kilpailunjohto perusteli erikoista ratkaisuaanImolan F1-kisan hurja vaaratilanne johtamassa muutoksiin – Kimi Räikkönen ehti huomata tilanteen, toinen kuski oli ajaa päälleValtteri Bottakselta paljastus: Mercedes varoitti F1-kisan vaaranpaikasta, mutta FIA:lta tuli vain tyly vastaus takaisinFIA selittää Lewis Hamiltonin rangaistusta – tutkinnan aloitus kesti yli tunninF1-kisassa kyseenalaista toimintaa – "Kovan onnettomuuden ainekset"
Singaporen GPF1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Singaporen GP
  • 6.10.13:24
    F1

    Raivostunut F1-tähti teki jäätävän tempun tallipomolleen

  • 6.10.12:03
    F1

    Lewis Hamilton kohautti – sai painokelvottoman ryöpytyksen tiimiradiossa

  • 5.10.18:43
    F1

    George Russell suvereeniin voittoon, McLarenin sisällä selvitettävää – näin Singaporen F1-kisa eteni

  • 5.10.18:38
    F1

    Lewis Hamiltonille mätkäistiin rangaistus

  • 5.10.17:40
    F1

    McLaren-kuskien välillä kipinöi: "Aika paskaa väistämistä"