Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-kisassa kyseenalaista toimintaa – "Kovan onnettomuuden ainekset"

Julkaistu 15.11.2015 21:28
Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen

matti.nyrhinen@mtv.fi

MattiNyrhinen

MTV Sportin asiantuntijat Toni Vilander ja Ossi Oikarinen kyseenalaistivat F1-kisajohdon toiminnan Brasilian gp:n alussa.

Carlos Sainzin Toro Rosso -auto hyytyi heti ensimmäisellä kierroksella ja jäi osittain radalle. Ratavirkailijat riensivät töihin, mutta alueelle laitettiin vain keltainen lippu. Asiantuntijakaksikon mielestä se oli liian vähäinen toimenpide.

– Tämä on vaarallinen tilanne. Tekninen vika tai ajovirhe, ja kuljettaja menettää kilpurinsa hallinnan, niin siinä olisi ollut erittäin kovan onnettomuuden ainekset. Se oli yllättävää, koska käytössä on tuttu turva-auto ja virtuaaalinen turva-auto, Vilander ihmetteli.

– Kilpailujohdolla ja tuomaristolla on nopeat eväät ottaa kisa haltuun. Siinä olisi mennyt yksi kierros, kaksi kierrosta, ja oltaisiin voitu mennä vihreille lipuille ja kisa olisi lähtenyt käyntiin. Se olisi voinut pelata vähän varmemmin.

Reilu vuosi sitten tapahtunut Jules Bianchin onnettomuus Japanissa toi virtuaalisen turva-auton F1-sarjaan. Hän törmäsi tuolloin toista autoa siirtäneeseen traktoriin. Siksi toimintatapoja avustustilanteissa terävöitettiin.

– Virtuaalinen turva-auto olisi ollut tuohon kohtaan täydellinen ratkaisu, Oikarinen sanoo.

– Auto olisi voitu siirtää pois, tuossa kohdassa on nähty paljon ulosajoja. Kun tulet mutkasta ulos ja menet vähän väärin kaasulle, auto spinnaa juuri tuonne sisäpuolelle. Ei ole ihan yksi eikä kaksi kertaa, kun niin on käynyt. Sen takia en ymmärrä, miksei tilannetta hoidettu kunnolla, Oikarinen jatkoi.

Sainzin auto oli mutkan jälkeen alamäessä ja muut kilpailijat ajoivat kovalla vauhdilla sen ohitse.

Lisää aiheesta:

Ikonisen F1-radan sokea piste vaati taas uuden uhrin – Mika Salo kertoo, mikä tekee paikasta hengenvaarallisen: "Voimat ovat hirveät"Mika Salo kertoo F1-tuomariston näkemyksen Romain Grosjeanin pelastumisen syistä: "Ajattelimme, että tuosta ei voi selvitä hengissä"Kimi Räikkönen ripittää F1-kisajohtoa vaarallisesta päätöksestä: "Sen pystyi näkemään, että siinä käy noin"Sainz peräänkuuluttaa muutoksia turva-autosääntöön: "Olivat kisan vaarallisin osa"FIA tutkii ratavirkailijan seikkailut – miksi radan väitettiin olevan tyhjä?Analyysi: Löysikö Hamilton porsaanreiän Venäjän F1-radasta?
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • Eilen10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"