Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Ferrari ei anna Sebastian Vettelin voittaa? Bernie Ecclestone lataa kovan näkemyksen

Julkaistu 15.06.2020 19:41
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Entinen F1-moguli Bernie Ecclestone lyö kovan arvion pöytään. Hän uskoo, että Ferrari tulisi suosimaan voittotaisteluissa Charles Leclerciä Sebastian Vettelin kustannuksella.

Vettel lähti viime kauteen Ferrarin ykköshevosena talliin vasta liittyneen Leclercin sijaan, mutta nuori monacolainen päihitti lukuisia virheitä tehneen saksalaiskonkarin ajamalla. Vettel jäi lopulta 24 pistettä Leclercin taakse.

F1-sarjaa aiemmin vuosikymmenien ajan johtanut Ecclestone ei povaa Vettelille nytkään menestystä.

– En näe Ferraria suosikkina. Ja jos he ovat Mercedeksen ja Red Bullin tasolla, miksi he olisivat kiinnostuneita Vettelin voitoista, kun hän päihittäisi kaverin, joka on tehnyt monivuotisen sopimuksen? Siinä ei ole järkeä, Ecclestone latasi Nextgen-Auton mukaan.

Leclercin Ferrari-sopimus ulottuu vuoteen 2024 saakka. Hän saa ensi kaudella rinnalleen McLarenilta punaisiin siirtyvän Carlos Sainzin, kun taas Vettelin jatko F1-sarjassa ylipäätään on epävarmaa.

– Hänen tulisi pitää sapattivuosi ja sitten iskeä vuoteen 2022, Ecclestone sanoi Vettelistä.

LUE MYÖS: Ferrarilla valmisteltu hurjaa iskua Itävaltaan – tiedot Maranellon saavutuksista lupaavat hyvää

Ecclestone ei myöskään usko Vettelin mahdolliseen siirtoon Mercedekselle.

– Toto Wolffilla (tallipäällikkö) on valta siellä, joten miksi hän hankkisi Vettelin, kun hänellä on jo supertähti Lewis Hamilton? Hänellä on myös kaksi muuta kuskia: (Valtteri) Bottas ja (George) Russell, joiden uraa hän on edistänyt jo vuosien ajan.

Russell ajaa nykyisin Williamsilla, mutta häntä on spekuloitu Bottaksen mahdolliseksi korvaajaksi Mercedeksellä. Mercedeksen arvioidaan tekevän valintansa toiseen autoonsa todennäköisimmin tämän kaksikon välillä.

Red Bullilla 2010-luvun alussa neljä maailmanmestaruutta voittanut Vettel on ajanut Ferrarilla vuodesta 2015 lähtien.

Lisää aiheesta:

Kova näkemys Valtteri Bottaksesta – tämä ei vakuutaKova F1-väite: Tulikuuma tähtikuski "sotkee kaiken Ferrarilla"Nuoresta F1-tähdestä hurja arvio: "Hän tulee olemaan uusi Michael Schumacher"Ex-F1-pomo Bernie Ecclestone toivoo Mercedekseltä radikaalia kuljettajapäätöstä – tämä uhkaisi Valtteri BottastaSebastian Vettel myöntää: Ura saattaa jatkua jossain muualla kuin FerrarillaKimi Räikkönen olikin Ferrarin lellikki? Bernie Ecclestonelta erikoinen lausunto Vettelin F1-mestaruuden torpedoinnista
F1Sebastian VettelFerrariCharles LeclercUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • ma08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"