Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Facebookilta epätavallinen veto: Vastasi ex-pomolleen, jonka mukaan some tuhoaa yhteiskunnan

Julkaistu 13.12.2017 09:51
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Facebook on tehnyt epätavallisen teon reagoidessaan entisen työntekijänsä väitteisiin Facebookin yhteiskuntaa rapauttavasta vaikutuksesta.

Facebookin käyttäjämäärien kasvustrategian entinen varapääjohtaja  Chamath Palihapitiya aiheutti pienimuotoisen mediakohun pari päivää sitten syyttämällä sosiaalista mediaa yhteiskunnan sosiaalisten toimintaperiaatteiden repimisestä hajalle.

Teknologiasivusto The Verge uutisoi, että Facebook ei yllättäen suoralta kädeltä kiistä sitä kohtaan esitettyjä väitteitä. Kommentissaan Facebook kuitenkin puolustautuu, että Chamath Palihapitiya ei ole ollut yhtiön palveluksessa kuuteen vuoteen ja tuossa ajassa yhtiö on muuttunut huomattavasti.

- Kun Chamath oli Facebookilla töissä, niin keskityimme uusien sosiaalisen median kokemusten rakentamiseen ja Facebookin kasvattamiseen maailmanlaajuisesti. Facebook oli hyvin erilainen yhtiö tuolloin ja kasvumme myötä olemme ymmärtäneet, että vastuumme on kasvanut myös, toteaa yhtiön tiedottaja.

Facebookin mukaan se on valmis heikentämään kannattavuuttaan varmistaakseen, että yhtiön tekemät sijoitukset ovat oikeita.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Musk kertoo Twitterin ja Applen kiistan olleen "väärinkäsitys" – Apple ei aikonutkaan poistaa Twitteriä sovelluskaupastaanFacebookista lähtee jälleen kaksi avainjohtajaa: WhatsApp-pomo ja tuotejohtaja jättävät somejätinKommentti: Zuckerberg nousi sosiaalisen median perunakuopasta – riittävätkö lupaukset pitämään Facebookin pystyssä ja skandaalin hallinnassa?Facebookin kehittäjänä työskennellyt mies katuu osallisuuttaan sosiaalisen median syntyyn: "Koen valtavaa syyllisyyttä"Snapin nousu katkesi kuin kananlento – nyt puhuu perustaja ja hän myöntää suositun sovelluksen ongelmatFacebookilla uusi suunnitelma – palkkaa 3000 ihmistä katsomaan videoita murhista, itsemurhista ja väkivallasta
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen18:00
    Valokuvaus

    Viiden vuoden työ palkittiin – näin upea otos palkittiin vuoden luontokuvana!

  • Eilen12:55
    OP

    OP:n palvelut katkolla viikonloppuna

  • Eilen12:35
    Sudet

    Jouni kuvasi harvinaisen hetken: Kuusi sutta pellolla

  • Eilen11:00
    Droonit

    Mikko Hyppönen näyttää: Näin suomalaiskeksintö pudottaa drooneja taivaalta

  • Eilen05:00
    Droonit

    Mikko Hyppönen sai Venäjän vakoilulta haiskahtavan viestin – varoittaa uudesta uhasta, jota "kukaan ei halua"