Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-farssin yksi iso syypää tuomariston kuultavaksi – pesi käsiään tapahtuneesta

imago images / Eibner/ All Over Press
Julkaistu 07.09.2019 18:59
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

F1:sten Italian GP:n aika-ajot päättyivät varsin erikoisissa merkeissä, kun suurin osa kolmannessa osiossa olleista kuljettajista ei ehtinyt viimeiselle nopealle kierrokselle. Syy tälle oli se, että kukaan kuljettaja ei halunnut ottaa letkan kärkipaikkaa haltuun. Tämä rooli oli aluksi Renaultin Nico Hülkenbergilla, joka yritti tehdä kikkoja luopuakseen asemastaan.

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Italian GP suorana 6.-8.9.
Su: Italian GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Hülkenberg hyökkäsi radalle ensimmäisenä, mutta hän ajoi heti avausmutkan suoraksi. Vaikka Hülkenberg mateli eri hidasteiden keskellä, ei kukaan muu lähtenyt ohittamaan häntä radan puolella.

Takana tulleet kuljettajat jäivät vain odottelemaan, että Hülkenberg palaa takaisin letkan kärkeen.

– Noin siinä sitten käy. Kaikki hidastavat, koska kukaan ei halua olla veturina. Sen siitä sitten saa, Hülkenberg kommentoi tapausta Sky Sportsille, pesten omia käsiään.

Todellisuudessa Hülkenberg oli kuitenkin iso syypää sille, ettei suurin osa kuljettajista päässyt enää nopealle kierrokselle. Saksalaiskuski jatkoi hidastelua valmistavalla kierroksella, mikä johti siihen, että kello ehti kulua nollaan.

Koko tapaus päätyi kansainvälisen autoliiton FIA:n tuomariston tutkintaan. Hülkenberg itse kutsuttiin tuomariston kuultavaksi, koska hänen epäillään rikkoneen sääntöpykälää, joka estää radalta poistumisen ilman perusteltavaa syytä.

Koko lauantain kikkailu ja asetelmien haku liittyy vetoapuun, joka on äärimmäisen isossa roolissa pitkien suorien täyttämällä Monzan radalla. Muun muassa Mercedeksen suomalaiskuskin Valtteri Bottaksen mukaan vetoavun vaikutus on noin kaksi kymmenystä kierrosajassa.

Farssin keskellä Ferrarin monacolaiskuljettaja Charles Leclerc ajoi paalupaikalle. Mercedeksen brittiässä Lewis Hamilton oli toinen ja Bottas kolmas.

Lisää aiheesta:

“Tämä idiootti!” – Kimi Räikkösellä keitti yli Monzan farssissa, Sebastian Vettel kirosi suomalaistaNäkökulma: Turha syyttää yhtä miestä – myös Ferrari ja Mercedes tekivät itsestään pellejä Monzassa"Hän saattaa pelata pelejä" – aika-ajofiaskon juonittelut julki, Lewis Hamiltonilta ilkeää vihjailua FerraristaAika-ajojen farssi tutkittu: F1-tuomaristo löysi kolme syyllistäF1-farssin syypää antoi halpamaisen selityksen tempustaan – ei rangaistusta!F1-pomoilta kovaa tekstiä Monzan aika-ajojen farssista – ”Kaikki näyttivät ihan idiooteilta”
F1RenaultItalian GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ma21:55
    Max Verstappen

    Lando Norris ärähti Max Verstappenille

  • ma08:28
    Moottoriurheilu

    Lance Stroll tarvitsi sotilasryhmän apua

  • 23.11.19:34
    MM-ralli

    F1-tähdet hekumoivat rallikokemuksillaan – tiukat terveiset WRC-päättäjille: "Jos he siinä onnistuvat..."

  • 23.11.15:52
    Max Verstappen

    Max Verstappen halusi matkia Kalle Rovanperää – Jos-isä torppasi aikeet

  • 23.11.12:37
    Lando Norris

    Hylätty McLaren perusteli – FIA: Rike tahaton