Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eronnut Ensitreffit-Mikko viettää sinkkujoulua – toivoo käsittelevänsä asiat vielä Heidin kanssa

Julkaistu 26.12.2016 07:09
Toimittajan kuva
Rebeca Romero

rebeca.romero@mtv.fi

Ensitreffit alttarilla -ohjelmassa mukana ollut Mikko viettää sinkkujoulua. Mies haluaisi yhä tehdä sovinnon Heidin kanssa. 

Ensitreffit alttarilla -ohjelman kolmannella kaudella Heidin kanssa naimisiin mennyt Mikko viettää sinkkujoulua Ylöjärvellä. Mies rauhoittuu joulunpyhinä perheensä kanssa.

– Vietän siskon kanssa jouluaaton ja joulupäivänä menen isän luokse. Vuoden vaihteen suunnitelmat ovat vielä auki. Varmaankin kavereiden kanssa aika menee Tampereella, Mikko kertoo. 

Miehellä on takanaan tapahtumarikas vuosi. Luonnollisesti siitä on jäänyt erityisesti mieleen Ensitreffit alttarilla -ohjelmaan osallistuminen. 

– Viime vuonna tähän aikaan aika moni asia oli eri tavalla. Naimisiin meno, ohjelmaan osallistuminen ja sen myötä tullut julkisuus ovat asioita, joita en olisi uskonut kohdalleni vielä vuosi sitten. Hyvin erilainen vuosi takana siis, Mikko sanoo. 

Hänet tunnistetaan yhä erityisesti hänen kotipaikkakunnallaan Ylöjärvellä. 

– Edelleenkin moni tuntematon tulee juttelemaan kanssani julkisilla paikoilla tai laittaa viestiä somessa. Pääosin palaute on ollut positiivista. Kukaan ei ole ainakaan kasvokkain sanonut mitään negatiivista. 

Ohjelman tekemisen jälkeen Mikko on pysytellyt sinkkuna lyhyitä tapailuja lukuun ottamatta. Yhteydenottoja ja treffikutsuja hänelle on tullut. 

– Suhderintamalla ei ole tapahtunut mitään uutta. Olen saanut joitakin yhteydenottoja ja treffipyyntöjä sosiaalisessa mediassa. Olen käynytkin muutamilla treffeillä, mutta vielä ei ole ketään varteenotettavaa löytynyt, Mikko kertoo.

Ensitreffit alttarilla Heidi ja Mikko (1)Mikko ja Heidi avioituivat viime kesänä Ensitreffit alttarilla -ohjelmassa. Parin kemiat eivät kuitenkaan kohdanneet, ja he hakivat yhdessä avioeroa marraskuun puolivälissä.

Mikko ei ole ollut ohjelman tekemisen jälkeen yhteyksissä asiantuntijoihin tai muihin osallistujiin. Yhteen henkilöön hän toivoisi silti saavansa yhteyden vielä jokin päivä. 

– En ole ollut yhteyksissä hirveästi muihin kauden pareihin enkä asiantuntijoihin. Heidiin yritin olla yhteyksissä, mutta hän ei ollut halukas keskustelemaan, joten ajattelin, että on parempi jättää hänet rauhaan. Haluaisin kyllä ehdottomasti käsitellä hänen kanssaan asian loppuun jossain kohtaa, Mikko sanoo. 

Hän on hyvillään siitä, että laittoi noin vuosi sitten hakemuksen ohjelmaan. Vaikka hän ei siitä puolisoa löytänyt, oli se Mikolle tärkeä kokemus. Hän kannustaakin sinkkuja hakemaan ohjelmaan mukaan uudelle kaudelle.

– Kannattaa ehdottomasti lähteä mukaan ja laittaa hakemus. Ohjelmassa on suuri mahdollisuus löytää itselleen kumppani. Muistan itse pohtineeni ohjelman myötä tulevaa julkisuutta. Se ei kuitenkaan ole ollut ollenkaan sellaista, kuin luulin. Olen saanut olla aika rauhassa koko prosessin ajan, Mikko sanoo. 

Hän kehottaa hakijoita olemaan alusta asti oma itsensä. 

– Ei kannata esittää kameralle tai uudelle puolisolle mitään, mitä ei oikeasti ole, Mikko kehottaa. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Hae mukaan Ensitreffit alttarilla -ohjelman neljännelle kaudelle! Haku on käynnissä! 

ENSITREFFIT ALTTARILLA -jaksot katsottavissa kokonaisuudessaan MTV Katsomon kautta.

Lisää aiheesta:

Ensitreffit alttarilla -Aleksi jännittää, onko hänen ja puolison välillä kemiaa: "Pitäisi olla tietty viehättävyys"Ensitreffit-Salla paljastaa, millaiset välit hänellä on Lauriin nyt: "Ohjelmasta jäi hyviä ihmisiä elämääni"Ensitreffit-Assi ei löytänyt ohjelmasta rakkautta, mutta sai kaksi tärkeää ystävää: "Arvokas tuki"Ensitreffit-Tuomas huomasi ensimmäisen varoitusmerkin jo hääpäivänä – tutustui sattumalta somessa uuteen naiseen: "Tämä juttu on katsottava"Ensitreffit-Emma kertoo avoimesti MTV Uutisille kesästään Tuomaksen kanssa: "Kunnon suhdetta ei ehtinyt missään vaiheessa syntyä"Ensitreffit-Heidi selvisi kipeästä erosta: Yritän taas totutella ajatukseen treffeillä käymisestä
Ensitreffit alttarilla

Tuoreimmat aiheesta

Ensitreffit alttarilla
  • pe10:01
    TV-ohjelmat

    Syövästä parantunut Ensitreffit-Tuula odottaa esikoistaan

  • to11:33
    TV-ohjelmat

    Ensitreffit-Arttu murtuu liikutuksesta Julian edessä: "Haluan sanoa..."

  • to08:46
    TV-ohjelmat

    Ensitreffit-Elisa kertoo nyt totuuden – tästä syystä koki ohjelman kuvaukset äärimmäisen raskaiksi

  • to06:01
    TV-ohjelmat

    Elisa ei osallistunut viimeisen Ensitreffit-jakson kuvauksiin – näin Matti reagoi asiaan

  • ke16:01
    Seurapiirit

    Näin Ensitreffit alttarilla -osallistujat tienasivat