Tulli tiedotti tiistaina takavarikoineensa Suomessa uutta huumaavaa ja erittäin vaarallista lääkeainetta karfentaniilia, joka on vaikutuksiltaan vahvin tunnettu opioidi ja jopa 10 000 kertaa morfiinia voimakkaampaa.
Suomessa on ollut kaksi kuolemantapausta, joissa vainajista on löytynyt karfentaniilia. Vainajista löytyi kuitenkin myös muita vaarallisia aineita.
– Nämä olivat siinä mielessä tyypillisiä suomalaisia huumeisiin liittyviä kuolemia, että ne eivät olleet minkään yhden aineen aiheuttamia, vaan kummassakin tapauksessa vainajista löytyi useita huumeita, Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen oikeuskemisti Pirkko Kriikku kertoo MTV Uutisille.
Kuolleet olivat nuorehkoja miehiä. Miehet kuolivat kuukauden sisällä viime vuoden lopulla.
– Sellaista tietoa ei ole, että tapaukset liittyisivät toisiinsa, Kriikku sanoo.
Kriikku ei voi kommentoida miesten kuolinsyytä tarkemmin, mutta hyvin todennäköisesti karfentaniililla on ollut vaikutusta kuolemiin.
– Jos tätä ainetta löydetään vainajasta, niin hyvin todennäköisesti sillä on ollut myös vaikutusta kuolemaan.
Kriikun mukaan kummankin vainajan virtsanäytteestä löytyi vain erittäin pienet määrät karfentaniilia. Toisaalta erittäin pieni määrä riittää tappamaan ihmisen.

